Atrodoties ārpus Latvijas ilgāk par 12 mēnešiem (nepārtraukti), pastāvīgās uzturēšanās atļauja tiek anulēta

J
jautā:
20. martā, 2024
Evgenia

Labdien! Dzīvoju Latvijā kopš 1995. gada ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju, kura ir derīga līdz 2026. gadam. 2021. gadā aizbraucu uz Krieviju, apprecējos un kopš tā laika neesmu bijusi Latvijā. Vai mana uzturēšanās atļauja ir anulēta? Vai man ir tiesības pašreizējā situācijā iebraukt valstī?

A
atbild:
22. martā, 2024
Linda Ņikona
LV portāls

Kā norāda Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), ja persona, kurai ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja, atrodas ārpus Latvijas teritorijas vairāk kā 12 mēnešus (nepārtraukti), tad pastāvīgās uzturēšanās atļauja tiek anulēta.

Ja jūs esat Krievijas Federācijas pilsone, papildus norādām, ka 2024. gada 4. martā tika izsludināts un stājās spēkā Ministru kabineta rīkojuma Nr. 599 “Par Krievijas Federācijas pilsoņu ieceļošanu Latvijas Republikā”  (turpmāk – rīkojums) grozījums, kas pagarina jau iepriekš 2022. gada 9. septembrī noteikto ierobežojumu termiņu Krievijas Federācijas pilsoņu ieceļošanai Latvijas Republikā.

Rīkojums paredz, ka Valsts robežsardze no 2022. gada 19. septembra līdz 2025. gada 4. martam ļauj ieceļot Latvijas teritorijā, šķērsojot Latvijas ārējo robežu, tikai šādiem Krievijas pilsoņiem:

  • Latvijas, ES, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valsts vai Šveices Konfederācijas uzturēšanās atļaujas turētājiem;
  • Šengenas līguma dalībvalsts ilgtermiņa vīzas turētājiem;
  • pilsoņiem, kuriem ir izsniegta vīza saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 13. jūlija regulu Nr. 810/2009, ar ko izveido Kopienas Vīzu kodeksu un kuri ir:
    • Latvijas valstspiederīgo ģimenes locekļi (laulātie, vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, kā arī apgādībā esošās personas);
    • ES, EEZ valsts vai Šveices Konfederācijas valstspiederīgo ģimenes locekļi;
    • transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbinieki, kravas vai tehnisko reisu apkalpe, kas ierodas Latvijā vai izbrauc no tās, pildot darba pienākumus;
    • jūrnieki, kuriem jānokļūst savā darba vietā uz kuģa vai kuriem nepieciešams atgriezties no tā;
    • personas, kuru ieceļošana saistīta ar humāniem apsvērumiem;
  • Latvijā akreditētiem vai nosūtītiem Krievijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību darbiniekiem un viņu ģimenes locekļiem;
  • Krievijas diplomātiskajiem kurjeriem vai ad hoc diplomātiskajiem kurjeriem, kas uzrāda oficiālu dokumentu, kurā norādīts viņu statuss un diplomātiskā pasta paku skaits;
  • pilsoņiem, kuri dodas uz Krievijas vēstniecību Latvijā īstermiņa komandējumā tehniskā atbalsta nodrošināšanai;
  • Krievijas diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību darbiniekiem, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā oficiālo funkciju veikšanai, un viņu ģimenes locekļiem, kā arī pilsoņiem, kuri šķērso Latvijas teritoriju tranzītā un dodas īstermiņa komandējumā tehniskā atbalsta nodrošināšanai uz Krievijas vēstniecību uzņemošajā valstī;
  • pilsoņiem, kuri ir vienkāršota tranzīta dokumenta (FTD) vai vienkāršota dzelzceļa tranzīta dokumenta (FRTD) turētāji un kuri dodas no Krievijas uz Krievijas Kaļiņingradas apgabalu un atpakaļ.

Detalizēta informācija pieejama LV portāla publikācijā “Pagarina iepriekš noteikto ierobežojumu termiņu Krievijas pilsoņu ieceļošanai Latvijā”.

Neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar PMLP (kontaktinformāciju var atrast šeit).