Telpu grupas lietošanas veida maiņa

J
jautā:
19. martā, 2024
Kristīne

Jautājums par telpu grupas lietošanas veida maiņu. Vēlamies īrēt telpas, kur paredzēts veikt bērnu uzraudzības īslaicīgos pakalpojumus (līdz četrām stundām), bērnu interešu izglītības pasākumus un izklaides pasākumus bērniem. Šai telpu grupai ( ~ 170 m², ap 15% no visas ēkas platības) nepieciešams mainīt telpu grupas lietošanas veidu uz 1263 – dienas centri bērniem, izglītības iestāžu telpu grupa. Teritorijas funkcionālais zonējums ir: 17.4. jauktas centra apbūves teritorija (JC). Šis zonējums paredz publisko apbūvi un teritorijas izmantošanu, kura savukārt ietver izglītības un zinātnes iestāžu apbūvi. Atsauce: https://likumi.lv/ta/id/256866-visparigie-teritorijas-planosanas-izmantosanas-un-apbuves-noteikumi. Telpu lietošanas veidu maiņu īstenosim, izstrādājot paskaidrojuma rakstu vai apliecinājuma karti. Pret telpu lietošanas veida maiņu šādā ceļā iebilst būvvalde, kuras izpratnē detālplānojums un tā paskaidrojuma raksts nepieļauj minēto telpu lietošanas veidu, ir nepieciešams veikt izmaiņas detālplānojumā, kas, kā mums paskaidroja, procedūras ziņā ir līdzvērtīgi jauna detālplānojuma izstrādei un prasa neadekvātus resursus, proti, vismaz vienu gadu un ap 500015 000 eiro. Ņemot vērā, ka detālplānojums tika izstrādāts pirms 20 gadiem, tā paskaidrojuma raksts pēc satura atšķiras no pašreizējā. Apskatāmajā detālplānojumā nav precīzi (viennozīmīgi un nepārprotami) norādīts atļautais izmantošanas veids. Šajā gadījumā viss atduras pret viena teikuma interpretāciju: Detālplānojuma mērķis un uzdevumi: Detālplānojuma mērķis izstrādāt detālo plānojumu zemesgabala daļai un XXX pilsētas ģenplāna grozījumus. Detālplānojuma uzdevums  detalizēt XXX pilsētas attīstības plānu, saskaņā ar LR MK noteikumu par teritorijas plānojumiem VI nodaļas Pašvaldības teritorijas plānojuma detalizācijas prasībām un Ģenplāna grozījumi saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 34, vietējās pašvaldības teritorijas plānošanas noteikumiem. Zemes gabala plānotā izmantošana – darījumu un sabiedrisko zaļumu teritorija. DARĪJUMU TERITORIJĀ PAREDZĒTA AUTOAPKOPES CENTRA UN TIRDZNIECĪBAS IESTĀDES IZVEIDOŠANA.Būvvaldes izpratnē šis teikums arī nosaka iespējamos telpu izmantošanas veidus. Mūsu izpratnē šis teikums ir vēlējuma izteiksmē, un tas izsaka iepriekšēju nodomu, turklāt tam nav saistoša spēka. Nākamajā nodaļā “Detālplānojuma risinājuma apraksts un pamatojums” nekas par to nav minēts. Vēl jo vairāk, pēc tam ir nākamā nodaļa: “Prasības teritorijas izmantošanai un teritorijas izmantošanas aprobežojumi. PLĀNOTĀ UN ATĻAUTĀ IZMANTOŠANA  JAUKTAS DARĪJUMU OBJEKTU APBŪVES ZONĀ UN DABAS PAMATNES VAI ATKLĀTĀS (BRĪVĀS) IZBŪVES TERITORIJĀ.” Šeit nepārprotami latviešu valodā ir norādīta atļautā izmantošana, zem kuras ietilpst arī mums interesējošo telpu izmantošana. Būvvaldes izpratnē tā nav, un galvenais, kas visu izsaka, esot iepriekš minētais teikums. Vai būvvaldei ir taisnība? Vai tās interpretācija par atļauto izmantošanu ir pareiza? Ja tā ir, vai jauns detālplānojums ir vienīgais risinājums šajā situācijā? Tādējādi ir nepieciešami neadekvāti resursi un lieta apstājas. Apzināmies, ka pirms darbības uzsākšanas jāsaņem: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atzinums par pakalpojuma sniegšanas vietas atbilstību ugunsdrošības prasībām; Veselības inspekcijas novērtējums par higiēnas prasību ievērošanu (tā kā man ir iepriekšēja 12 gadu ilga pieredze ar darbību telpās, kam bija nepieciešami identiski nosacījumi, šajās telpās redzu nodrošinājumu un atbilstību VUGD un VI atzinumiem).

A
atbild:
19. martā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Uz jūsu jautājumu iespējams atbildēt tikai tad, kad zvērināts advokāts vai kvalificēts jurists ir iepazinies ar visiem pieejamajiem dokumentiem. Ieteiktu vērsties klātienē pie minētajiem tieslietu jomas speciālistiem.

Vairāk par telpu lietošanas veida maiņu varat uzzināt LV portāla publikācijā “Telpu lietošanas veida maiņa – kad tā ir iespējama”.