Ja jaunbūve uzbūvēta nelikumīgi

J
jautā:
11. aprīlī, 2024
Irina

Pēc cik gadiem jaunbūve var tikt pakļauta amnestijai, lai tās nelikumīgo būvniecību varētu mierīgi legalizēt?

A
atbild:
16. aprīlī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Patvaļīgai jaunbūves būvniecībai nekāda amnestija vai noilgums nav paredzēts.

LV portāls ir norādījis, ka administratīvajā procesā, ko regulē Administratīvā procesa likums, neatkarīgi no tā, cik ilgs laiks ir pagājis no patvaļīgās būvniecības veikšanas dienas, būvvaldei ir tiesības pieņemt lēmumu administratīvajā lietā, un nekustamā īpašuma īpašniekam ir pienākums novērst patvaļīgās būvniecības radītās sekas, atjaunojot iepriekšējo stāvokli vai izstrādājot būvniecības dokumentāciju (ja tas ir iespējams) atbilstoši normatīvajiem aktiem.

Saskaņā ar Būvniecības likuma 19. panta trešo daļu par patvaļīgas būvniecības seku novēršanu atbild zemesgabala īpašnieks vai, ja tāda nav, – tiesiskais valdītājs, bet, ja šādi būvdarbi veikti būvē, tad būves īpašnieks vai, ja tāda nav, – tiesiskais valdītājs. Apbūves tiesības gadījumā par patvaļīgas būvniecības seku novēršanu atbild apbūves tiesīgais. Ja būvdarbi veikti neatbilstoši būvprojektam, uz kura pamata būvvalde vai institūcija, kas pilda būvvaldes funkcijas, ir izdevusi būvatļauju vai akceptējusi būvniecības ieceri, tad par patvaļīgas būvniecības seku novēršanu atbild būvniecības ierosinātājs vai tā tiesību pārņēmējs.

Administratīvā atbildība par patvaļīgu būvniecību ir noteikta likuma 25. pantā.