TĒMA: Pensijas

Pensijas kapitālu var sākt izmantot, dodoties pensijā

J
jautā:
15. martā, 2024
Raitis

No kāda vecuma es varu sākt izņemt savu 1. un 2. līmeņa pensiju, ja esmu dzimis 1961. gada novembrī?

A
atbild:
18. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensiju 1. un 2. līmeņa kapitālu var sākt izmantot, dodoties pensijā. Šo kapitālu nevar izņemt.

Jums tiesības uz vecuma pensiju būs, sasniedzot 65 gadu vecumu.

Ikmēneša vecuma pensijas apmēru aprēķina no 1. līmenī uzkrātā kapitāla. Uzkrāto pensijas 2. līmeņa kapitālu var pievienot pensiju 1. līmenim, tad to ņem vērā ikmēneša vecuma pensijas aprēķinā. Taču 2. līmeņa kapitālu var arī nepievienot 1. līmenim.

Pensiju 2. līmeņa dalībnieks, pieprasot valsts vecuma pensiju, 2. līmenī uzkrāto kapitālu var izmantot mūža pensijas polises iegādei. Ja pensiju 2. līmeņa dalībnieks ir noslēdzis mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar licencētu apdrošināšanas sabiedrību, kura piedāvā mūža pensijas apdrošināšanas pakalpojumus, tad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pārskaita dalībnieka uzkrāto kapitālu attiecīgajai apdrošināšanas sabiedrībai.

Informācija par mūža pensijas polisi ir pieejama VSAA tīmekļvietnē šeit.