TĒMA: Pensijas

Pensionēšanās vecums sievietēm, ja invaliditāte noteikta uz mūžu

J
jautā:
11. martā, 2024
Anastasija

Labdien! Kādā vecumā var pensionēties, ja personai ir 2. grupas invaliditāte uz mūžu?

A
atbild:
13. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2014. gada 1. janvāra vecuma pensijas piešķiršanai noteiktais vecums katru gadu tiek paaugstināts par trim mēnešiem, līdz no 2025. gada 1. janvāra tas būs 65 gadi. Pensionēšanās vecums ar katru gadu palielinās arī to grupu iedzīvotājiem (arī sievietēm ar invaliditāti uz mūžu), kuri pašreiz var pensionēties agrāk, līdz tiek sasniegts vispārējais likumā noteiktais pensijas vecums.

Vispārējais pensijas vecums šogad ir 64 gadi un 9 mēneši.

Sievietēm, kurām Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir noteikusi invaliditāti uz mūžu (neatkarīgi no invaliditātes cēloņa) un kuru apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, šogad līdz 1. jūlijam vēl ir tiesības doties vecuma pensijā ātrāk: 64 gadu un sešu mēnešu vecumā.

No 2024. gada 1. jūlija sievietēm, kurām invaliditāte noteikta uz mūžu, tiesību normas vairs neparedzēs ātrāku pensionēšanos un vecuma pensijā varēs doties, sasniedzot 64 gadu un 9 mēnešu vecumu.

Ja jums ir nepieciešama informācija par pensiju individuālā situācijā, jāsazinās ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pastu konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz 64507020.