Ceļa servitūtu var nodibināt uz tiesas sprieduma pamata

J
jautā:
24. septembrī, 2014
Edgars

Labdien! Manam zemes īpašumam visapkārt ir cita īpašnieka zeme (tā tas ir izveidojies, un apkārtējās zemes īpašnieks ir viena persona ar vairākiem kadastra gabaliem). Lai piekļūtu savam īpašumam, kaut vai to kopt, man ir jāšķērso sveša zeme. Kādā secībā un kādas darbības, iesniegumi jāveic, lai iegūtu servitūtu un likumīgu piekļuvi savam īpašumam (mutiskas sarunas ir bijušas nerezultatīvas)?

A
atbild:
09. oktobrī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Civillikuma 1231.pants nosaka: servitūtus nodibina 1) ar likumu; 2) ar tiesas spriedumu; 3) ar līgumu vai testamentu.

Uz likuma pamata servitūtu var nodibināt, ja bijis zemes komisijas lēmums (kā Jūsu minētajā gadījumā, visticamāk, nav). Otra iespēja ir rakstveida līgums ar kaimiņu – iesniedzot Valsts zemes dienestā šo līgumu un citus nepieciešamos dokumentus, šo nekustamā īpašuma objekta apgrūtinājumu (ceļa servitūtu) reģistrē Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā.

Ja puses nespēj vienoties, tad strīdu vispārējā civiltiesiskā kārtībā var izskatīt tiesā, tādējādi izmantojot trešo risinājumu - servitūtu nodibinot ar tiesas spriedumu. Taču, kā jau pirms tiesas darbu uzsākšanas, ieteicams konsultēties ar juristu, kas specializējies šādās lietās.