Ja īpašumi nav reģistrēti zemesgrāmatā

J
jautā:
19. aprīlī, 2024
Jānis

Kādi ir pienākumi un kādos termiņos tie jāveic personai, kas apstiprināta mantojuma tiesībās un saņēmusi mantojuma apliecību, lai darītu zināmas savas īpašumtiesības, ja īpašums nav reģistrēts zemesgrāmatā, bet tikai VZD, kur kā īpašnieks norādīts mantojuma atstājējs?

A
atbild:
22. aprīlī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Tātad tikai un vienīgi zemesgrāmatā ierakstīts īpašums piešķir tā īpašniekam pilnu, likumisku varu pār īpašumu, proti, to pārdot, nodot mantojumā vai citādi atsavināt.

Ja īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā, tad mantojuma apliecība vispirms jāiesniedz Valsts zemes dienestā, pēc tam jāveic darbības, kuras nepieciešamas īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā. Par dokumentiem, kas tam vajadzīgi, iespējams konsultēties pie zvērināta notāra.

Termiņi minētajām darbībām nav noteikti, tomēr atbilstoši tiesiskajai noteiktībai to vajadzētu izdarīt iespējami drīz.