TĒMA: Drošība

Ar pretenzijām var vērsties Valsts policijas Iekšējās drošības birojā

J
jautā:
08. aprīlī, 2014
Māris Račko

Sveiki, vai drīkst fotografēt policijas darbiniekus? Situācija īsumā bija šāda - tika izsaukta policija, lai varētu uzrakstīt iesniegumu pret vienu personu, kas draugam ar elektrošoku iesita. Policija atbrauca un nevēlējās sastādīt iesniegumu, kā arī atteicās uzrādīt dokumentu un nosaukt vārdu, uzvārdu. Tādēļ es nolēmu nofotografēt šos policistus, bet viņi man uzreiz atņēma telefonu, ar ko vēlējos fotografēt, kā arī ar spēku sagrāba mani un iemeta busiņam aizmugurē, iepūta asaru gāzi un vēlāk, kad sagaidīja ātro palīdzību manam draugam, mani aizveda uz iecirkni, kur man sastādīja protokolu ar šādiem pantiem - 167., 175.pants. Ko man tagad labāk darīt?

A
atbild:
25. aprīlī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Administratīvo pārkāpumu kodeksa panti, kurus esat minējis savā jautājumā, ir šādi:

„167.pants. Sīkais huligānisms

Par sabiedriskā miera traucēšanu, kas izpaužas kā necieņa pret sabiedrību vai bezkaunīga rīcība, ignorējot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot cilvēku mieru, iestāžu, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) vai organizāciju darbu (sīkais huligānisms), —

uzliek naudas sodu no septiņdesmit līdz trīssimt piecdesmit euro./../

175.pants. Ļaunprātīga nepakļaušanās policijas iestādes darbinieka, robežsarga vai zemessarga likumīgam rīkojumam vai prasībai

Par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka, pašvaldības policijas darbinieka, robežsarga vai zemessarga, kā arī karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai, kad viņi izpilda sabiedriskās kārtības sargāšanas vai dienesta pienākumus, —

uzliek naudas sodu līdz divsimt astoņdesmit euro vai piemēro administratīvo arestu uz laiku līdz piecpadsmit diennaktīm.”

Acīmredzot apstākļi, kuros nācās strādāt policistiem, nav bijuši gluži mierīgi. Likuma „Par policiju” 10.panta „Policijas darbinieka pamatpienākumi” minēts šāds pamatpienākums: „6) novērst un pārtraukt administratīvos pārkāpumus, noskaidrot vainīgos, savas kompetences ietvaros sastādīt protokolus, izskatīt lietas par šiem pārkāpumiem vai arī nodot tās izskatīšanai pēc pakļautības”/../

Minētā likuma 12.pantā „Policijas darbinieka vispārējās tiesības” ir noteiktas policijas darbinieku tiesības, ar kurām varat iepazīties sīkāk.

Kā LV portālu informēja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļā, policijas darbinieka pienākums, ierodoties notikuma vietā (ja vien apstākļi to atļauj), nosaukt savu vārdu, uzvārdu un dienesta pakāpi.

Ja Jums ir pamatotas pretenzijas pret policistu darbu, varat sūtīt iesniegumu (sīki izklāstot visus lietas apstākļus) Valsts policijas Iekšējās drošības birojā. Mēneša laikā Jums jāsaņem atbilde. Ja tā Jūs neapmierinās, uz šā pamata varat policijas lēmumu par administratīvo sodu pārsūdzēt administratīvajā tiesā (sk. pievienoto e-konsultāciju „Administratīvā soda pārsūdzēšana tiesā”).