Latvijas pilsoņa pasi var saņemt pēc naturalizācijas

J
jautā:
23. martā, 2024
Ieva

Vai citas valsts pilsonim pēc piecu gadu uzturēšanās Latvijas Republikā tiek piešķirta pase kā pastāvīgajam iedzīvotājam? Vai tomēr ir nepieciešama naturalizācija, un pasi ārzemnieks var saņemt tikai kā pilsonis? Mans vīrs ir Pakistānas pilsonis, un mēs vēlamies kopā ceļot, bet Pakistānas pase ir vāja, un gandrīz katrā lidostā nepieciešama tranzītvīza. Man ar Latvijas pasi parasti nav nekādu sarežģījumu ceļojumos, uz daudziem galamērķiem vīza pat nav nepieciešama, un par tranzītvīzu varu tikpat kā aizmirst. Vēlamies, lai viņam būtu Latvijas Republikas pase un lai mēs varētu mierīgi ceļot. Domājam, kā to vislabāk nokārtot.

A
atbild:
03. aprīlī, 2024
Sarmis Mikuda
LV portāls

Personu apliecinošu dokumentu likuma 6. pantā noteikts, ka pase ir ceļošanas dokuments. Minēti vairāki pasu veidi:

  • Latvijas pilsoņa pase;
  • Latvijas nepilsoņa pase;
  • diplomātiskā pase;
  • dienesta pase;
  • bezvalstnieka ceļošanas dokuments;
  • bēgļa ceļošanas dokuments;
  • ceļošanas dokuments personai, kurai Latvijas Republikā piešķirts alternatīvais statuss.

Nav tādas pases, kuru izsniegtu Latvijas pastāvīgajam iedzīvotājam – citas valsts pilsonim.

Latvijas pilsoņa pasi izsniedz Latvijas Republikas pilsoņiem, kuri ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā. Tātad, lai varētu saņemt šo dokumentu, nepieciešams naturalizēties Pilsonības likuma otrajā nodaļā “Naturalizācijas noteikumi un kārtība” noteiktajā kārtībā.