TĒMA: Finanses

Apdrošināšanas prēmijas noteikšana

J
jautā:
02. februārī, 2024
Ivars

Labdien! Vai transportlīdzekļu nobrauktie kilometri gadā ietekmē apdrošināšanas polises cenu?

A
atbild:
05. februārī, 2024

Ja jautājumā ir domāts sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas prēmijas apmērs, tad prēmijas noteikšanas kārtību nosaka Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 12. pants, kas paredz: “Apdrošināšanas prēmijas apmēru nosaka apdrošinātājs, ievērojot transportlīdzekļa veidu, izmantošanas mērķi un citus risku ietekmējošus faktorus. Apdrošināšanas prēmijas apmēram, kas noteikts apdrošināšanas līguma slēgšanas brīdī, jābūt tādam, lai nodrošinātu apdrošināšanas līgumā noteikto saistību izpildi, kā arī segtu izdevumus, kas nepieciešami apdrošināšanas veikšanai.”

Savukārt likuma 13. pantā norādīts, ka, noslēdzot apdrošināšanas līgumu, apdrošināšanas prēmijas apmērs transportlīdzekļa īpašniekam tiek noteikts, izvērtējot iepriekšējo apdrošināšanas līgumu darbības laikā izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību skaitu, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēto gadījumu skaitu, kad transportlīdzeklis vadīts, izdarot administratīvus pārkāpumus, par kuriem reģistrē pārkāpumu uzskaites punktus, un noziedzīgus nodarījumus pret satiksmes drošību, kā arī izvērtējot citus risku ietekmējošus faktorus.

Slēdzot apdrošināšanas līgumu, apdrošināšanas prēmijas apmēra noteikšanai transportlīdzekļa līzinga gadījumā transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītais transportlīdzekļa turētājs tiek pielīdzināts transportlīdzekļa īpašniekam.

Ņemot vērā iepriekš minēto, likums tieši neregulē nobraukto kilometru skaitu kā ietekmējošo faktoru prēmijas noteikšanā.

Papildu prēmijas noteikšanas faktors ir LTAB uzturētā Bonus Malus sistēma.

Savukārt brīvprātīgās atbildības apdrošināšanas jomā (visu risku apdrošināšanas polise KASKO) prēmijas apmērs ir pušu vienošanās, kur apdrošinājuma ņēmējs ir tiesīgs kā argumentu prēmijas noteikšanai izmantot datus par kopējo (gadā) nobraukto kilometru un ceļu satiksmes negadījumu (kuros vainojams apdrošinājuma ņēmējs) skaitu.