TĒMA: Vide

Mežs un dzīvnieki

J
jautā:
21. septembrī, 2023
Valērijs

Labdien! Dzīvnieku aizstāvju biedrības uzsver, ka nedrīkst izcirst mežus, jo dzīvniekiem nav, kur dzīvot, tāpēc viņi dienas laikā nāk sētā. Vai tiešām dabai ir “veselīgs” nekopts, gadiem aizaudzis mežs?

A
atbild:
27. septembrī, 2023
Valsts meža dienests
Normunds Knēts, Mežsaimniecības daļas vadītājs

Mežs, to cērtot, netiek pazaudēts vai samazināts. Lai nodrošinātu meža ilgtspējību, tam jābūt iespējami vienādi pārstāvētam gan jaunaudzēs, gan vidēja vecuma mežā, gan pieaugušā mežā.

Dzīvnieku blīvumu, īpaši tādu, kuri var ienākt sētā, nosaka pieejamās barības bāze. Tā savukārt visvairāk pieejama tieši jaunaudzēs. Tātad nesenā pagātnē izcirstajā mežā. Sētā dzīvnieki drīzāk nāk tāpēc, ka, palielinoties meža platībām, samazinās attālums no sētas līdz mežam.

Nekoptā pieaugušā mežā koku daudzums ir tāds, ka līdz zemei jeb zemsedzei nonāk ierobežots gaismas daudzums, kas ievērojami samazina krūmu un lakstaugu veģetāciju. Tas samazina barības bāzi meža iemītniekiem.