TĒMA: Vide

Lauksaimniecības zeme un biosfēra

J
jautā:
18. septembrī, 2019
Baiba

Ir meliorēta lauksaimniecības zeme, kas atrodas biosfēras rezervātā. Vēlos šai zemē iestādīt mežu apmēram (5 ha). Ar ko jāsāk? Vai ir nepieciešamas atļaujas? Ja ir, kurā iestādē tās jāprasa?

A
atbild:
24. septembrī, 2019
Valsts meža dienests
Lilija Sudraba, Mežsaimniecības daļas speciāliste

Pirms ieceres ieaudzēt mežu lauksaimniecības zemē zemes īpašniekam ir jāpārliecinās:

1) vai meža ieaudzēšana nav pretrunā spēkā esošajam pašvaldības teritoriālajam plānojumam. Ja šajos plānošanas dokumentos meža ieaudzēšana nav tieši norādīta, tad informācija ir jāprecizē vietējā pašvaldībā (iesniegums pašvaldībai par atļauju veikt meža ieaudzēšanu konkrētā platībā);

2) vai ieaudzēšana nav paredzēta teritorijās, kuras Dabas aizsardzības pārvaldes uzturētajā reģistrā ir reģistrētas kā īpaši aizsargājami biotopi un īpaši aizsargājamo sugu dzīvotnes. Informācija atrodama šeit;

3) vai lauksaimniecības zeme, kurā plāno ieaudzēt mežu, nav meliorēta. Ja lauksaimniecības zeme, kurā plāno ieaudzēt mežu, ir meliorēta, jāsaņem valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” (turpmāk – VSIA ZMNI) izdotie tehniskie noteikumi un ieaudzēšana jāveic, ievērojot tehniskos noteikumus. Informācija par VSIA ZMNI meklējama šeit. Meliorācijas digitālais kadastrs atrodams šeit;

4) par meža reproduktīvā materiāla (stādāmā materiāla) izmantošanas kārtību un kārtību, kādā mežaudzi atzīst par ieaudzētu, ko nosaka Ministru kabineta 02.05.2012. noteikumi Nr. 308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi”.

Pēc meža ieaudzēšanas īpašnieks Valsts meža dienestā iesniedz:

  • pārskatu par meža ieaudzēšanu (pārskatā norādāma informācija atbilstoši MK 21.06.2016. noteikumu Nr. 384 “Meža inventarizācijas un Meža valsts reģistra informācijas aprites noteikumi” 58. pantam)
  • zemes robežu plāna vai situācijas plāna kopiju ar atzīmētu ieaudzēto platību (vai skici). Valsts meža dienests pēc pārskata vai meža inventarizācijas saņemšanas un informācijas atbilstības pārbaudes dabā reģistrē informāciju Meža valsts reģistrā un nosūta Valsts zemes dienestam paziņojumu par zemes lietošanas veida izmaiņām. Valsts zemes dienests veic izmaiņas Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, kurā nomaina zemes lietošanas veidu ieaudzētajā platībā no lauksaimniecības zemes uz mežu.

Galvenie saistošie normatīvie akti: