TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskās darbības izdevumos var iekļaut tikai izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību

J
jautā:
14. aprīlī, 2024
Edijs

Labdien! Vai saimnieciskās darbības veicējs grāmatvedībā var iekļaut izdevumus, kas saistīti ar sadzīves atkritumu izvešanu, ja daļa no tiem rodas saimnieciskās darbības rezultātā?

A
atbild:
16. aprīlī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ienākumu no saimnieciskās darbības aprēķina kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.

Izdevumos var iekļaut tikai tos izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību. Tajā skaitā – citu personu veikto ražošanas darbu un no citām personām saņemto pakalpojumu izmaksas.

Ja saimnieciskajā darbībā izmanto telpas vai mantu, kura tiek izmantota arī personīgajam patēriņam, tad saimnieciskās darbības izmaksās ieskaita to izdevumu daļu, kas attiecas uz saimniecisko darbību (ja proporciju ir iespējams objektīvi noteikt un dokumentāri pamatot). Ja proporciju nevar noteikt un dokumentāri pamatot, tad izdevumos iekļauj 70% no saimnieciskās darbības izdevumiem.

Informācija par saimnieciskās darbības izdevumu iekļaušanu izdevumos un īpašie noteikumi ir izklāstīti Valsts ieņēmumu dienesta 2023. gada 16. maija videoseminārā Saimnieciskās darbības veicēja gada ienākumu deklarācijas sagatavošana un izdevumu atskaitīšana (pieejams ierakstā) un tam pievienotajos materiālos.