Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Nodokļi

Vai jāmaksā nodoklis, ja dāvana saņemta kā atlīdzība

J
jautā:
04. martā, 2024
Anita

Vai un no kādas summas ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ja ar dāvinājumu atlīdzības nozīmē ir uzdāvināts nekustamais īpašums (vērtība zem 10 000 eiro) personai, kas nav dāvinātāja radinieks?

A
atbild:
08. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja dāvinātāju ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Savukārt, ja dāvinātāju ar maksātāju nesaista radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, tad gūtajam ienākumam nodokli nepiemēro līdz 1425 eiro. Tas noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli” 9. panta (Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi) pirmās daļas 35. punktā. Taču šī norma nav piemērojama, ja dāvanu dāvina fiziskā persona savas saimnieciskās darbības ietvaros, kā arī tad, ja fiziskā persona ir saņēmusi dāvanu ar atlīdzības raksturu Civillikuma izpratnē.