TĒMA: Pensijas

Kad varēs doties priekšlaicīgā pensijā

J
jautā:
02. martā, 2024
Ilona

Esmu dzimusi 1961. gada 28. oktobrī. Vai šogad, 2024. gadā, es varu doties priekšlaicīgā pensijā 62 gadu un deviņu mēnešu vecumā? Vai arī varu to darīt tikai 63 gadu vecumā? Apdrošināšanas stāžs ir 42 gadi. Cik mēnešus iepriekš jāraksta iesniegums?

A
atbild:
05. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par valsts pensijām” noteiktais vispārējās pensionēšanās vecums ik gadu par trim mēnešiem palielinās, līdz no 2025. gada 1. janvāra tas būs 65 gadi. Tiesības uz valsts vecuma pensiju 2024. gadā ir no 64 gadu un deviņu mēnešu vecuma, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem.

Vienlaikus pakāpeniski paaugstinās arī priekšlaicīgās pensionēšanās vecums. 2024. gadā priekšlaicīgi pensionēties var tie, kuri sasnieguši 62 gadu un 9 mēnešu vecumu. Jums šīs tiesības būs šogad – no jūlija, kad apritēs 62 gadi un deviņi mēneši.

Priekšlaicīgo pensiju ir tiesības pieprasīt divus gadus pirms vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Pensija jāpieprasa ne agrāk kā vienu mēnesi pirms dienas, kad tiks sasniegts noteiktais pensionēšanās vecums.