Zemes rakšanas darbu veikšana

J
jautā:
12. februārī, 2024
Artūrs

Labdien! Pirms vairākiem gadiem uzbēru mālus teritorijā starp savu īpašumu un ceļa segumu. Tā ir zemes strēmele starp ielas asfaltu un mana īpašuma žogu divu metru platumā un trīsdesmit metru garumā. Tagad gribu mākslīgo zemes līmeņa paaugstinājumu norakt. Vai man nepieciešama atļauja, ja to daru ar rokām (noroku ar lāpstu) vai to paveic traktors, sastumjot mālus kaudzē? Kā būtu pareizi rīkoties? Darbi nekādi neietekmē inženierkomunikācijas. Zemes slāņa biezums, kuru vēlos samazināt, ir mazāks par 20 centimetriem. Nevēlos maksāt sodus par formalitātēm.

A
atbild:
19. februārī, 2024

Kā tas izriet no jautājumā sniegtās informācijas, zemes teritorija, kurā jūs grasāties veikt zemes darbus, nav jūsu īpašums (“zemes strēmele starp ielas asfaltu un mana īpašuma žogu”). Līdz ar to jums nav ne pamata, ne tiesību veikt jebkādus zemes reljefa izmaiņu darbus svešā īpašumā. Ja pastāv objektīva vajadzība pēc minētajiem darbiem, jums ir jāvēršas pie konkrētā zemes īpašnieka ar lūgumu atļaut veikt nepieciešamos zemes darbus (ja minētais ceļš ir pašvaldības īpašumā, tad pašvaldībā). Pēc tam, kad būs saņemti attiecīgie saskaņojumi un atļaujas (Aizsargjoslu likuma 13. pants), jūs varēsiet veikt iecerētos darbus saskaņā ar rakšanas darbu atļaujā un/vai tehniskajos noteikumos paredzēto kārtību.