Vai pagrabā var ierīkot manikīra salonu

J
jautā:
09. februārī, 2024
Karīna

Labdien! Dzīvojam jaunā daudzdzīvokļu mājā, kuras pagrabtelpā nesen izveidots manikīra salons. Vai tas ir likumīgi? Vai salona izveidošana nebija jāsaskaņo ar dzīvokļu īpašniekiem?

A
atbild:
09. februārī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Vispirms būtu jāsaprot, vai pagrabtelpas ir kopīpašuma daļa, kā nosaka Dzīvokļa īpašuma likuma 4. pants, vai tas ir izveidots kā atsevišķs īpašums.

Ja pagrabs ir kopīpašuma daļa, tad likuma 16. pants noteic, ka dzīvokļu īpašuma kopībai ir jālemj par kopīpašumā esošās daļas nodošanu lietošanā.

Ja telpu funkcijas veida maiņa tiek īstenota dzīvokļu īpašumā un funkcijas maiņas dēļ varētu tikt ietekmēti pārējie dzīvokļu īpašumi, tad nepieciešama vairākuma (50% +1) piekrišana.

Otrs aspekts ir telpu lietošanas veids. Telpu lietošanas veida maiņa atbilstoši Būvniecības likumam ir būvniecība. Viens no galvenajiem dokumentiem ir pašvaldības teritorijas plānojums, kas nosaka prasības būvju un zemesgabalu izmantošanai konkrētā teritorijā.

Lai mainītu telpu lietošanas veidu, ir jāņem vērā specifiskas prasības konkrētiem telpu lietošanas veidiem.

Vairāk par telpu lietošanas veidiem var izlasīt publikācijā “Telpu lietošanas veida maiņa – kad tā ir iespējama”.

Iesakām ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.