TĒMA: Reģistri

Dzīvesvietu var deklarēt un uzņēmumu reģistrēt nekustamajā īpašumā, ja tam ir adrese

J
jautā:
03. februārī, 2024
Gvido

Labdien! Man ir apbūves gabals, uz kura esmu izbūvējis/novietojis saimniecības ēku. Zemesgabals atrodas ārpus ciemata teritorijas. Kaimiņos ir daži zemesgabali – vieni jau sen ir apdzīvoti, savukārt citi ir bez apbūves. Visiem zemesgabaliem ir nosaukumi, bet piekļuves ceļi ir bez nosaukumiem. Ja zemesgabalā atrodas ekspluatācijā nodota saimniecības ēka, vai ir iespējams šajā adresē deklarēties? Vai ir iespējams attiecīgajā adresē reģistrēt uzņēmuma juridisko adresi? Vai tā ir pilntiesīga adrese, kā tas ir gadījumā ar dzīvojamo māju? Vai tas, ka vienīgā ēka zemesgabalā ir saimniecības ēka, neuzliek iepriekš minētajam šķēršļus? Kādas citas darbības kļūst iespējamas, salīdzinot statusu “apbūves gabals” ar gadījumu, kur zemesgabalā atrodas ekspluatācijā nodota saimniecības ēka? Lūdzu paskaidrot šos jautājumus un dot norādes, kur es varu atrast papildinformāciju!

A
atbild:
09. februārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 3. pants noteic, ka “dzīvesvieta ir jebkura personas brīvi izraudzīta ar nekustamo īpašumu saistīta vieta (ar adresi), kurā persona labprātīgi apmetusies ar tieši vai klusējot izteiktu nodomu tur dzīvot, kurā dzīvot tai ir tiesisks pamats un kuru šī persona atzīst par vietu, kur tā sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību”.

Tātad likumā ir noteikti šādi nosacījumi, lai deklarētu dzīvesvietu nekustamajā īpašumā:

  • tam ir piešķirta adrese;
  • personai ir tiesisks pamats deklarēt savu dzīvesvietu attiecīgajā adresē;
  • persona deklarētajā dzīvesvietā ir sasniedzama tiesiskajās attiecībās ar valsti un pašvaldību.

Par uzņēmuma, piemēram, SIA, reģistrēšanu un adresi Uzņēmumu reģistrā ir sniegta šāda informācija:

“Sabiedrības juridiskā adrese ir komercreģistrā ierakstītā adrese, kuru sabiedrība izmanto oficiālai saziņai. Sabiedrības valdei ir jānodrošina korespondences saņemšana sabiedrības juridiskajā adresē.

Nosacījumi juridiskās adreses reģistrācijai:

  • juridiskajai adresei jāsakrīt ar Valsts adrešu reģistrā ierakstīto adresi. Adreses bezmaksas pārbaude iespējama Valsts adrešu reģistra informācijas sistēmā kadastrs.lv;
  • adresi var reģistrēt tikai ēkā vai telpu grupā (dzīvoklī), to nevar reģistrēt īpašumā, kas sastāv tikai no zemes;
  • ja nekustamais īpašums sastāv no vairākām telpu grupām, nepieciešams norādīt precīzu telpu grupas numuru, kurā tiek reģistrēta juridiskā adrese;
  • pieteikumā jāapliecina, ka sabiedrība ir sasniedzama un tai ir tiesisks pamats atrasties norādītajā juridiskajā adresē;
  • ja juridiskā adrese ir ēkā, kura nav sadalīta telpu grupās, kurām piešķirts numurs, tad pieteikumā norāda ēkas kadastra apzīmējumu;
  • ja juridiskā adrese ir ēkā esošajā telpā, kurai piešķirts numurs, tad pieteikumā norāda konkrētās telpas kadastra apzīmējumu;
  • ja juridiskā adrese ir ēkā, kurā daļa telpu ir numurētas, bet daļa – nav numurētas, un juridiskā adrese ir nedzīvojamā telpā, kurai nav piešķirts numurs, tad pieteikumā norāda attiecīgās telpas kadastra apzīmējumu.”

Informācija par nekustamā īpašuma objekta (ēkas, dzīvokļa īpašuma vai telpas) kadastra apzīmējumu pieejama Kadastra informācijas sistēmā www.kadastrs.lv.

Ja vēlaties veikt darbības savā zemesgabalā, uz kura jau ir uzbūvēta saimniecības ēka, par tām varat uzzināt konkrētajā pašvaldībā.