Vai vecāku pabalstu maksās, ja tiek saņemts ienākums no dzīvokļa izīrēšanas

J
jautā:
09. janvārī, 2024
Dina

Labdien! Esmu bērna kopšanas atvaļinājumā un saņemu bērna kopšanas pabalstu un vecāku pabalstu (esmu darba attiecībās). Apsveru iespēju izīrēt dzīvokli. Neesmu pašnodarbināta persona. Negribētos saņemt tikai 30% no bērna kopšanas pabalsta. Vai varu VID reģistrēties kā izīrētāja, maksājot 10% nodokli, un nezaudēt bērna kopšanas un vecāku pabalstu?

A
atbild:
18. janvārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna kopšanas pabalstu (līdz bērna pusotram gadam – 171 eiro mēnesī; no bērna pusotra gada līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro mēnesī) maksā neatkarīgi no tā, vai vecāks strādā vai ne.

Ja vecāks neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad vecāku pabalsts tiek izmaksāts 50% apmērā.

Par īres ienākumiem. No dzīvokļa īres ienākumiem izvēloties maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa 10% likmi, šie īres ienākumi neietekmē ne tiesības uz vecāku pabalstu, ne samazina pabalsta apmēru. 10% likme ir tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Izvēloties šādu nodokļu režīmu, no ienākuma nav jāveic sociālās iemaksas, kas būtu jāmaksā vispārējā nodokļu režīmā kā pašnodarbinātajam.