E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 6707
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Satiksme
2
2

Ceļa servitūtu var nodibināt tiesas ceļā

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. martā, 2015
Arnis

Labdien. Ir zemesgabals, pie kura var tikt tikai caur blakus privāto teritoriju, nekāda servitūta pēc papīriem nav, ir atteikts dot servitūta ceļu. Ko darīt? Vai pašvaldībai nav jāgarantē pilsētas teritorijā piekļuve pie jebkura zemesgabala? Paldies.

A
atbild:
17. martā, 2015
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Ja runa ir par privātu teritoriju, pašvaldībai nav pienākuma šo jautājumu risināt. Īstenībā, izvēloties iegādāties īpašumā kādu zemesgabalu, ir jādomā, kā tam varēs piekļūt.

Zemes pārvaldības likuma 7.panta pirmā daļa: „(1) Visiem jaunveidojamiem zemes gabaliem, izņemot starpgabalus, nodrošina piekļuvi no pašvaldības ceļa vai ielas vai piekļuvi no valsts autoceļa atbilstoši normatīvajiem aktiem par ceļu pievienošanu valsts autoceļiem. Ja tas nav iespējams, piekļuvi nodrošina pa servitūta ceļu vai pa projektētu servitūta ceļu pēc servitūta nodibināšanas.”

Likuma „Par autoceļiem” 6.1 pants. Ceļa servitūts:

„(1) Ja kāda īpašnieka zemes gabalu, kuru viņš ieguvis sakarā ar īpašuma tiesību atjaunošanu vai zemes privatizāciju, pievedceļš nesavieno ar valsts vai pašvaldības ceļu, šādam īpašniekam ir servitūta tiesības lietot braukšanai citos zemes gabalos esošos ceļus vai ierīkot tos no jauna.

(2) Servitūtu nodibina Civillikumā (CL) noteiktajā kārtībā. Strīdus sakarā ar servitūta nodibināšanu izskata tiesa.”

Civillikuma 1231.pants nosaka – servitūtus nodibina ar likumu, ar tiesas spriedumu, ar līgumu vai testamentu.

Spriežot pēc jautājumā iekļautās informācijas, ar kaimiņu, kura īpašumā būtu jāatrodas ceļam, vienošanās un līguma noslēgšana par ceļa servitūta nodibināšanu var būt apgrūtināta. Tādēļ atliek CL minētais variants – ceļa servitūta nodibināšana ar tiesas spriedumu, kas būs pamats šā apgrūtinājuma ierakstīšanai zemesgrāmatā.

CL 1235.pants: „No servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t.i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemes grāmatās; līdz tam laikam viņu starpā pastāv vienīgi personiska saistība, kuras ierakstīšanu zemes grāmatās var tomēr prasīt katra puse, ja vien izpildīti visi citi servitūtam nepieciešamie noteikumi.”

Lai sagatavotu prasības iesniegumu tiesā, ieteicams iepriekš konsultēties ar juristu. Lai noskaidrotu visus ar zemesgabala iegādi saistītās problēmas un apstākļus, šāda konsultācija būtu lietderīga pirms minētā zemesgabala iegādes.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas