viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 11146
Tieslietas: Uzturlīdzekļi

Prasījumi par uzturlīdzekļu atmaksu UGF nav dzēšami
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0
Jautā: Anna | 10.01.2017

Labdien! Jautājums – ja paternitāte tiek apstrīdēta tiesā, jo nesen ir radušās aizdomas, ka bērns nav parādnieka bērns, un tiek pierādīta paternitātes neesamība tiesā, tad, cik saprotams, šīs parāda summas, kas šobrīd tiek sūtītas no tiesu izpildītāja (stājies spēkā spriedums par alimentiem), vienalga ir jāsedz? Vai jāsedz tikai valsts izdevumi? Vai arī tādā gadījumā viss parāds valstij tiek dzēsts? Kā ir, ja parādnieks tiek atzīts par maksātnespējīgu, - viņam šis parāds par alimentiem (tiesu izpildītāja izdevumi utt.) tiek dzēsts? Ja parādniekam ir trūcīgā statuss – viņam fondam jāiesniedz izziņa? Vai tāds statuss dod kādus atvieglojumus? Vai atbrīvo pilnībā no alimentu maksāšanas?

Atbilde sniegta: 16.02.2017.
Tieslietu ministrija
Guna Kukle, Valststiesību departamenta Administratīvo tiesību nodaļas vadītāja

Ja bērna dzimšanas reģistrā persona ir norādīta kā bērna tēvs, tai ir pienākums uzturēt bērnu un līdz ar to arī nodrošināt uzturlīdzekļus bērna uzturam neatkarīgi no tā, ka tiesā iesniegta prasība par paternitātes apstrīdēšanu.

Ja paternitāte tiek apstrīdēta tiesā un ar tiesas spriedumu tiek atzīts, ka konkrētā persona nav bērna tēvs, tai nav pienākuma turpmāk nodrošināt uzturlīdzekļus bērna uzturam, tomēr ir pienākums atmaksāt parādu, kas izveidojies līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim. Proti, līdz brīdim, kad bērna dzimšanas reģistrā tiek dzēsts ieraksts par konkrēto personu kā bērna tēvu, viņam ir likumisks pienākums uzturēt bērnu, bet, ja šis pienākums netiek pildīts, rodas uzturlīdzekļu parāds.

Līdz ar to arī, ja parādnieka vietā izmaksāti uzturlīdzekļi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda un ar tiesas spriedumu tiktu atzīta prasība par paternitātes apstrīdēšanu, uzturlīdzekļu izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiktu izbeigta, taču parādnieks netiktu atbrīvots no pienākuma atmaksāt parādu Uzturlīdzekļu garantiju fondam, kas izveidojies līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim. Uzturlīdzekļu parāds būs jāsedz pilnā apmērā, veicot maksājumus tā zvērinātā tiesu izpildītāja depozīta kontā, kura lietvedībā atrodas izpildu lieta par uzturlīdzekļu piedziņu.

Atbilstoši Maksātnespējas likuma 164. panta ceturtās daļas 1. punktam arī pēc saistību dzēšanas procedūras pabeigšanas netiek dzēsti prasījumi par uzturlīdzekļu samaksu. Tas nozīmē – ja parādniekam tiktu pasludināts maksātnespējas process, pēc tā pabeigšanas viņam joprojām saglabātos pienākums segt uzturlīdzekļu parādu un no tā izrietošos blakusprasījumus.

Saskaņā ar Civillikuma 179. panta piekto daļu minimālo uzturlīdzekļu apmēru ir pienākums nodrošināt katram vecākam neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa. Tas nozīmē, ka vecākiem piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss neatbrīvo no pienākuma maksāt uzturlīdzekļus bērna uzturam un neietekmē uzturlīdzekļu parāda apmēru.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +1
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
  JAUNĀKĀS ATBILDES  (12970)

E-konsultācijas (13080)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (185)Drošība (590)Ekonomika (1184)Finanses (1669)
 
Izglītība (441)Kultūra (68)Labklājība (4234)Pašvaldības (1239)
 
Politika (46)Satiksme (490)Tieslietas (4913)Veselība (352)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti