Vai bijušā laulātā uzvārdam var pievienot pirmslaulības uzvārdu

J
jautā:
08. aprīlī, 2024
Ieva

Sveiki! Laulību šķirot, tika saglabāts vīra uzvārds, un tas netika mainīts uz pirmslaulības uzvārdu, lai būtu vienots uzvārds ar kopīgajiem bērniem. Ar laiku radies jautājums –, vai ir iespējams esošajam, ar bērniem kopīgajam uzvārdam pievienot apirmslaulības uzvārdu, izveidojot dubultuzvārdu?

A
atbild:
11. aprīlī, 2024
Tieslietu ministrija
Dzimtsarakstu departaments

Tiesisko pamatu personas uzvārda maiņai noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums (turpmāk – likums).

Likuma 2. panta pirmā daļa paredz, ka vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no likumā minētajiem iemesliem:

  • vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  • persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  • persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  • persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  • persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
  • personai mainīts dzimums;
  • viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;
  • persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.

Tas nozīmē, ka likums paredz iespēju atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu. Vienlaikus norādām, ka dubultuzvārds (uzvārds, ko veido divas sastāvdaļas) uzskatāms par vienu uzvārdu. Līdz ar to, laulībā iegūtajam uzvārdam pievienojot pirmslaulības uzvārdu, tiktu veidots jauns uzvārds.

Jauna uzvārda veidošana izklāstītajā situācijā iespējama vienīgi tad, ja ir pamats mainīt uzvārdu sakarā ar apstākli, ka esošais uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā (likuma 2. panta pirmās daļas 1. punkts). Šādā gadījumā personai esošo uzvārdu iespējams mainīt uz brīvi izvēlētu citu uzvārdu, tai skaitā dubultuzvārdu, ja vien tas atbilst latviešu valodas pareizrakstības prasībām.

Plašāka informācija par uzvārda maiņas kārtību un pamatiem atrodama Tieslietu ministrijas mājaslapā.