E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10511
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Sociālās iemaksas par mikrouzņēmuma darbinieku

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. oktobrī, 2016
Krista

Esmu mikrouzņēmuma darbiniece, kas saņem algu atkarībā no projekta. Vienu mēnesi tie var būt 500 euro, citu – 200 euro, un var gadīties, ka ir tukšie mēnesi, kad saņemu 0.00 euro. Vai darba devējs maksās par mani minimālo soc. nod. arī mēnešos, kad nav ieņēmumu?

A
atbild:
14. oktobrī, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja Jūs jautājat par jauno minimālo sociālo iemaksu kārtību no 2017. gada, tad to nosaka 2015. gada  30. novembrī Saeimā pieņemtie likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" grozījumi, kas paredz obligātu sociālo iemaksu maksājumu no minimālās algas apmēra. Tajā skaitā arī uzņēmumos, kas maksā mikrouzņēmumu nodokli, kurā no 2017. gada vairs neietilps sociālā apdrošināšana, bet tā notiks saskaņā ar likumu „Par valsts sociālo apdrošināšanu”. 2017. gads ir pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas.

Pašreiz grozījumi likumā paredz: ja darbojas mikrouzņēmumu nodokļu režīmā - par katru darbinieku darba devējam valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no saviem līdzekļiem no valstī noteiktās minimālās algas.

Valsts ieņēmumu dienests metodiskajā materiālā „Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējam – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam” norādījis: darba devējs, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, obligātās iemaksas (gan darba devēja, gan darba ņēmēja daļu) veic no saviem līdzekļiem par katru mikrouzņēmuma darbinieku vismaz no noteiktā minimālo obligāto iemaksu objekta neatkarīgi no darbiniekam aprēķinātās darba algas apmēra.

Minimālo mēneša obligāto iemaksu objektu piemēro proporcionāli tām pārskata mēneša kalendāra dienām, kurās persona ir darba ņēmējs.

Minimālo obligāto iemaksu objektu nepiemēro proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām:

  1. kurās darba ņēmējs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā;
  2. kurās darba ņēmējam (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu;
  3. kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darba ņēmējam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns;
  4. par kurām darba ņēmējam ir izsniegta darbnespējas lapa “B” par pārejošu darbnespēju, grūtniecību un dzemdību atvaļinājumu;
  5. kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts vecākam, kura aprūpē ir bērns līdz triju gadu vecumam;
  6. kurās darba ņēmējs, kas iegūst augstāko izglītību pilna laika studiju programmā, atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas.

Metodiskais materiāls atrodams VID mājaslapā sadaļā Nodokļi >Mikrouzņēmumu nodoklis>Informatīvie un metodiskie materiāli >Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējam mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas