Arī koplietošanas telpām – starta un pamata tarifs

J
jautā:
15. septembrī, 2011
Aija Dulevska

Kā mūsu ēkā veidojas koplietošanas vajadzībām izlietotās elektroenerģijas un tās izmaksu apjoms? Patlaban 34 dzīvokļu mājā pat vasaras mēnešos maksāju Ls 1,15, kas atbilst 14 kWh patēriņam uz vienu dzīvokli. Savā dzīvoklī, kura kvadratūra ir 89,8 m2, tērējam 110 kWh, vasarā – 90 kWh, maksājot vidēji Ls 9 mēnesī, tāpēc summa, Ls 1,15 liekas neproporcionāli liela. No "Rīgas namu pārvaldnieka" iecirkņa "Centrs" saņēmu atbildi – tā kā jūlijā visa māja, kurā ir 34 dzīvokļi, koplietošanai patērējusi 364 kWh, bet 1201 kWh robeža mājā šī gada laikā jau pārsniegta, mums par koplietošanas telpu elektroenerģiju jānorēķinās pēc tarifa 0,1074 Ls par kWh. Vai uz koplietošanas telpām patērētās elektroenerģijas izmaksām attiecas tie paši noteikumi, kas uz mājsaimniecībā (dzīvoklī) patērēto?

A
atbild:
21. septembrī, 2011
AS "Latvenergo"
Andris Siksnis, Komunikāciju direktors

Tarifs, pēc kāda par elektroenerģijas patēriņu norēķinās klients, ir noteikts elektroenerģijas piegādes līgumā. Acīmredzot šai konkrētajā gadījumā tas ir mājsaimniecību tarifs T1. Mājsaimniecību patēriņa tarifiem - T1, T2, T3, ir noteiktas tarifu komponentes - starta un pamata tarifi. Pirmajām 1200 objektā patērētajām kilovatstundām tiek piemērots starta tarifs, pārējām - pamata tarifs. Šādi tarifu piemērošanas principi attiecas uz pilnīgi viesiem objektiem - koplietošanas telpām vai atsevišķiem dzīvokļiem. Aprakstītais gadījums šķiet korekts - ja starta tarifa apjoms ir iztērēts, tad tiek piemērots pamata tarifs.

Par koplietošanas telpās patērētās elektroenerģijas izmaksu sadali starp dzīvokļiem precīzu komentāru sniegt varētu apsaimniekotājs. Taču pēc aprakstītā - ja 34 dzīvokļu mājā koplietošanas telpu patēriņš ir bijis 364 kWh un tās tiek sadalītas proporcionāli dzīvokļu skaitam, tad katram dzīvoklim mēnesī jānorēķinās par 10,7 kWh. Aprēķinot šo patēriņu pēc starta tarifa, tas būtu Ls 0,88, pēc pamata tarifa – Ls 1,15. Iespējams, ka ir vērts pārrunāt ar namu apsaimniekotāju iespējas, kā samazināt koplietošanas telpās patērētās elektroenerģijas daudzumu, piemēram, aizstājot parastās kvēlspuldzes ar energoefektīvajām spuldzēm, ierīkojot apgaismojuma ieslēgšanās sensorus u.c.

Bezmaksas konsultācijas par energoefektivitātes pasākumu iespējam iespējams saņemt arī Latvenergo energoefektivitātes centrā Jūrmalā, Jomas ielā 4.