Policijas rīcību reglamentē likumi

J
jautā:
25. decembrī, 2014
Krišjānis

Kad policijai ir tiesības pārmeklēt manu privāto īpašumu un transportlīdzekli?

A
atbild:
30. decembrī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Policijas darbu pirmām kārtām regulē likums „Par policiju”, kā arī Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss un citi normatīvie akti. Likuma „Par policiju” 12.pantā „Policijas darbinieka vispārējās tiesības” ir minētas situācijas, kad policijas amatpersonai ir tiesības pārmeklēt transportlīdzekli (20.punkts) un privāto īpašumu (16.punkts).

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 256.1 pants par administratīvā pārkāpuma vietas apskati nosaka:

  • administratīvā pārkāpuma vietas apskate ir konkrētas vietas un tajā esošo objektu apskate, ja tie saistīti ar izdarītu administratīvo pārkāpumu. Administratīvā pārkāpuma vietas apskatē pēc iespējas izmanto tehniskos līdzekļus;
  • administratīvā pārkāpuma vietas apskates gaitā pilnvarotā amatpersona var izņemt administratīvā pārkāpuma priekšmetus un izdarīšanas rīkus;
  • par izdarīto administratīvā pārkāpuma vietas apskati pilnvarotā amatpersona sastāda protokolu;
  • amatpersona, kurai ir tiesības sastādīt protokolu par attiecīgo administratīvo pārkāpumu, publiski nepieejamas teritorijas vai telpas un tajās esošo mantu, kā arī transportlīdzekļu apskati var izdarīt ar īpašnieka (valdītāja, turētāja) piekrišanu vai rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmumu, kas pieņemts, pamatojoties uz amatpersonas pieteikumu un tam pievienotajiem materiāliem.

Kā redzams no likumu normām, policijas amatpersonas iekļūt dzīvoklī bez tajā dzīvojošo piekrišanas vai tiesneša lēmuma drīkst tikai tad, ja persona aizturama nozieguma vietā vai apdraudēta citu cilvēku dzīvība.