Pedagogu kvalifikācija

J
jautā:
26. janvārī, 2011
Laila

Vēlos noskaidrot, kur atrast informāciju par pedagogu profesionālās kvalifikācijas līmeni. Dažiem pedagogiem tas jau ir ierakstīts diplomā. Vai ir kādi MK noteikumi, kas to reglamentē? Piemēram, iegūtā kvalifikācija atbilst 5. profesionālās kvalifikācijas līmenim.

A
atbild:
16. februārī, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

Ministru kabineta 2000. gada 3. oktobra noteikumi Nr. 347 „Noteikumi par prasībām pedagogiem nepieciešamajai izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai” nosaka prasības pedagogiem nepieciešamajai izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai atbilstoši pedagogu profesijām. Savukārt Augstskolu likums un Profesionālās izglītības likums nosaka divu līmeņu profesionālo augstāko izglītību: pirmā līmeņa profesionālo augstāko un otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību.

Atbilstoši Profesionālās izglītības likuma 5. pantam Latvijas izglītības sistēmā ir noteikti pieci profesionālās kvalifikācijas līmeņi:

  • pirmais kvalifikācijas līmenis - teorētiskā un praktiskā sagatavotība, kas dod iespēju veikt vienkāršus uzdevumus noteiktā praktiskās darbības sfērā;
  • otrais kvalifikācijas līmenis - teorētiskā un praktiskā sagatavotība, kas dod iespēju patstāvīgi veikt kvalificētu izpildītāja darbu;
  • trešais kvalifikācijas līmenis - paaugstināta teorētiskā sagatavotība un profesionālā meistarība, kas dod iespēju veikt noteiktus izpildītāja pienākumus, kuros ietilpst arī izpildāmā darba plānošana un organizēšana;
  • ceturtais kvalifikācijas līmenis - teorētiskā un praktiskā sagatavotība, kas dod iespēju veikt sarežģītu izpildītāja darbu, kā arī organizēt un vadīt citu speciālistu darbu;
  • piektais kvalifikācijas līmenis - noteiktas nozares speciālista augstākā kvalifikācija, kas dod iespēju plānot un veikt arī zinātniskās pētniecības darbu attiecīgajā nozarē.

Otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmās iegūtā kvalifikācija atbilst 5. profesionālās kvalifikācijas līmenim. Parasti šajās programmās vienlaikus ar kvalifikāciju tiek iegūts arī bakalaura profesionālais grāds noteiktā tautsaimniecības jomā. Var būt arī tā saucamās „īsās” otrā līmeņa profesionālās studiju programmas (1-2 gadi), kurās tiek iegūta kvalifikācija, balstoties uz iepriekš iegūto pirmā līmeņa augstāko izglītību vai bakalaura akadēmisko grādu.

Piektās profesionālās kvalifikācijas līmeņa studijas programmas ilgums kopumā nav mazāks par 4 gadiem pēc vidējās izglītības un ne mazāks kā 2 gadi pēc koledžas izglītības ieguves.

Tātad, pabeidzot otrā līmeņa augstākās izglītības programmu, tiek iegūta 5. līmeņa profesionālā kvalifikācija. Pabeidzot pirmā līmeņa augstākās izglītības (koledžas) programmu, iegūst 4. līmeņa profesionālo kvalifikāciju.

Tā kā pedagogs Latvijas Republikā ir reglamentētā profesija, visiem pedagogiem ir noteikts minimālais nepieciešamais izglītības līmenis (MK noteikumi Nr. 347 „Noteikumi par prasībām pedagogiem nepieciešamajai izglītībai un profesionālajai kvalifikācijai”):

  • vispārējā izglītībā - 5. līmeņa profesionālā kvalifikācija (izņēmums - pirmsskolas skolotājiem var būt 4. līmeņa profesionālā kvalifikācija, bet mājturības/mājsaimniecības skolotājiem - vidējā profesionālā + pedagoģiskā tālākizglītība kursos);
  • savukārt profesionālās izglītības un profesionālās ievirzes izglītības pedagogiem zemākā pieļaujamā izglītība ir vidējā profesionālā + pedagoģiskā tālākizglītība kursos.

Kopš 2002. gada augstākās izglītības diplomam tiek pievienots diploma pielikums, kurā ir norādīts arī iegūtās profesionālās kvalifikācijas līmenis.