TĒMA: Skola

Vai skolotājs drīkst pasniegt stundas krievu valodā

J
jautā:
06. martā, 2024
Ilze

Labdien! Vai skolotājs drīkst pasniegt savas stundas krievu valodā?

A
atbild:
15. martā, 2024
Sarmis Mikuda
LV portāls

Izglītības likuma Pārejas noteikumu 102. punktā noteikts, ka 2022. gada 29. septembra grozījumi Izglītības likumā, kas paredz izslēgt minētā likuma 41. pantu “Mazākumtautību izglītības programmas, stājas spēkā pakāpeniski, proti, 1) 2023. gada 1. septembrī  attiecībā uz pirmsskolas izglītības programmas un vispārējās izglītības pamatizglītības programmas īstenošanu 1., 4. un 7. klasē; 2) 2024. gada 1. septembrī  attiecībā uz vispārējās izglītības pamatizglītības programmas īstenošanu 2., 5. un 8. klasē; 3) 2025. gada 1. septembrī attiecībā uz vispārējās izglītības pamatizglītības programmas īstenošanu 3., 6. un 9. klasē. No 2025. gada 1. septembra izglītības ieguvei jānotiek tikai latviešu valodā.

Tādējādi, ja atbilstošajā izglītības iestādē tiek īstenota mazākumtautību izglītības programma, tad šīs programmas 2.3., 5.6. un 8.9. klašu izglītojamiem 2023./2024. mācību gadā mācību stundu pasniegšana vēl pieļaujama krievu valodā, ja vien izglītības iestāde nav lēmusi citādi.

Turklāt jāņem vērā, ka izglītības iestādei jānodrošina Izglītības likuma 41. panta pirmajā prim un pirmajā divi prim daļā noteiktā regulējuma ievērošana. Mazākumtautību izglītības programmās no 1. klases līdz 6. klasei mācību satura apguve valsts valodā tiek nodrošināta ne mazāk kā 50% apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, ieskaitot svešvalodas, bet no 7. klases līdz 9. klasei  ne mazāk kā 80% apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, ieskaitot svešvalodas.

Mazākumtautību izglītības programmas 1., 4. un 7. klašu izglītojamiem mācību stundas drīkst notikt tikai valsts valodā.