TĒMA: Pensijas

Vai pašnodarbinātais, kas negūst ienākumus, var saņemt priekšlaicīgo vecuma pensiju

J
jautā:
08. decembrī, 2023
Iveta

Labdien! Vēlos pensionēties piecus mēnešus pirms sava pensionēšanās datuma. Man ir pašnodarbinātā statuss. Vai man tas ir jāpārtrauc, lai saņemtu priekšlaicīgo pensiju (pusi), vai arī varu to saglabāt, ja negūstu ienākumus? Pēc pieciem mēnešiem, kad sākšu saņemt pilnu pensiju, plānoju turpināt darboties kā pašnodarbinātā.

A
atbild:
05. janvārī, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Klismete, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Vecuma pensiju, kas piešķirta priekšlaicīgi, līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai izmaksā 50% apmērā. Ja persona, kurai vecuma pensija piešķirta priekšlaicīgi, laika periodā līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai kļūst par obligāti sociāli apdrošināmu personu (darba ņēmēju, pašnodarbināto vai personu, kas piedalās algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos), tad viņai uz šo laiku vecuma pensijas izmaksu pārtrauc.

Pašnodarbinātais ir obligāti sociāli apdrošināma persona, ja gūst ienākumus un veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), t. sk. 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no ienākumiem, kas nesasniedz minimālo algu.

Ja pašnodarbinātā persona negūst ienākumus un līdz ar to neveic VSAOI, tad priekšlaicīgo vecuma pensiju var saņemt.