Vai ir iespējami atšķirīgi darba līguma parakstīšanas veidi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. janvārī, 2023
Kristīne

Labdien!
Gribēju uzzināt, vai darba līgumu un vienošanos par grozījumiem var parakstīt ar drošu elektronisko parakstu?
Vai arī darba līgumam ir jābūt papīra formātā ar pašrocīgu parakstu?
Ja darba devējs darba līgumu sagatavo papīra formātā ar parakstu un zīmogu, vai es varu parakstīt darba līgumu (skenētu PDF formātā) ar drošu elektronisko parakstu? Vai šādam darba līgumam būs juridisks spēks, ja atšķirsies paraksta formas?

A
atbild:
27. janvārī, 2023
Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
Sandra Dāve, lietvede, arhivāre

Neapšaubāmi, e-parakstam ir juridisks spēks, tai skaitā darba līgumos. Juridiskā spēka ziņā tas ir līdzvērtīgs parakstam ar roku. To nosaka ES Regulas Nr. 910/2014/ES 25. panta 1. un 2. punkts.

Dokumentus, tostarp darba līgumu, pat būtu ieteicams parakstīt elektroniski, jo elektroniskajam parakstam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar roku veiktu parakstu.

Vienlaikus norādāms, ka tiesību aktos nav noteikts īpašs regulējums, kas paredzētu iespēju parakstīt darba līgumus gan ar e-parakstu, gan pašrocīgi. Ņemot vērā, ka publiskajās tiesībās ir aizliegts viss, kas nav atļauts, secināms, ka šāda darba līgumu parakstīšana nav atļauta. Tās juridisko spēku būtu sarežģīti pierādīt, turklāt tā ir riskanta. Detalizētu skaidrojumu varat lasīt Tieslietu ministrijas izstrādāto “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas vadlīniju” 4.3.2.4. apakšnodaļā “Hibrīddokumentu parakstīšana”.