TĒMA: Pensijas

Vecuma pensija, darba alga un neapliekamais minimums

J
jautā:
07. novembrī, 2012
Ligita Numelina

Vai vecuma pensijas saņēmējs var strādāt un saņemt gan pensiju, gan algu?

A
atbild:
08. novembrī, 2012
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jā, vecuma pensijas saņēmējs, ja strādā,  saņem gan pensiju, gan algu. Ierobežojums strādāt ir priekšlaicīgās pensijas saņēmējiem, tas ir, ja cilvēks devies pensijā pirms likumā „Par valsts pensijām”  noteiktā pilnā pensijas vecuma (pašreiz 62 gadi) un saņem priekšlaicīgo pensiju.

Strādājošam pensionāram ir svarīgi zināt atšķirību par iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma piemērošanu. Pensijai neapliekamais minimums ir 165 lati; no pensijas daļas virs šīs summas ietur ienākuma nodokli (pašreiz 25%).
Savukārt algu strādājošam pensionāram darba devējs apliek ar nodokli jau no pirmā lata, jo strādājošā pensionāra darba algai nav vispārējā neapliekamā minimuma (45 lati). Taču pienākas atvieglojumi par apgādājamiem, ja tādi ir. Turklāt, ja pensija ir mazāka par 165 latiem, var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai pensijai neizmantotā neapliekamā minimuma daļu piemērotu citam ienākumam - darba algai.