Atvaļinājuma termiņa aprēķināšana, ja iekrīt svētku dienas

J
jautā:
22. aprīlī, 2024
Laila

Labdien! Vēlos ar 2024. gada 1. maiju doties trīs kalendāra nedēļu atvaļinājumā. Iesniegumā norādīju: Lūdzu piešķirt ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu 3 kalendārās nedēļas ar 2024. gada 1. maiju. Cik ilgs būs mans atvaļinājums, ja atvaļinājuma laikā ir četras svētku dienas (1., 4., 12., 19. maijs) un viena svētku diena pārcelta (4. maijs uz 6. maiju)? Vai pareizi saprotu? Atvaļinājums (no 01.05. līdz 21.05.) pagarināsies par četrām svētku dienām, tātad no 01.05. līdz 25.05. (ieskaitot). 26. maijā būtu jāiet uz darbu, bet tā ir brīvdiena (svētdiena). Vai atvaļinājums pagarināsies arī 6. maija dēļ? Vai tādā gadījumā man darbā jābūt 27. maijā? Cik dienu darba devējam jāapmaksā? Man iznāk 16 dienas (2., 3., 7., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16., 17., 20., 21., 22., 23., 24. maijs). Par 6. maiju, ja pareizi sapratu, atvaļinājuma naudu neapmaksā, jo tā ir brīvdiena. Lūdzu, izskaidrojiet! Šī gada maijā tas ir diezgan sarežģīti.

A
atbild:
24. aprīlī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atbilstoši Darba likuma 149. pantam ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Tādējādi atvaļinājuma laikā esošās svētku dienas to pagarina, pieskaitot pēdējai atvaļinājuma dienai attiecīgo svētku dienu skaitu.

Atvaļinājumu piešķir, pusēm – darba devējam un darbiniekam – vienojoties, vai atbilstoši īpaši saskaņotam atvaļinājumu grafikam.

Ja darba devējs ikgadējo atvaļinājumu jums piešķirs, sākot ar 1. maiju, uz trim kalendāra nedēļām, tad atvaļinājuma pēdējā diena būtu 21. maijs, kam tiks pieskaitītas četras svētku dienas (1., 4., 12., 19. maijs), tādējādi par pēdējo atvaļinājuma dienu kļūs 25. maijs. Ja jums ir nolīgts normālais darba laiks un piecu dienu darba nedēļa, darbā jums jāatgriežas pirmdien, 27. maijā. Ja jums ir nolīgts summētais darba laiks ar maiņu grafiku, tad darbā jāatgriežas atbilstoši maija darba grafikā norādītajai dienai.

Šogad pirmdiena, 6. maijs, nav svētku diena, bet brīvdiena, jo valsts svētku diena 4. maijs iekrīt sestdienā, tādējādi par 6. maiju atvaļinājums netiek pagarināts

Saskaņā ar Darba likuma 75. panta astoto daļu darba devējs atvaļinājuma laikā apmaksā tikai tās dienas, kad būtu bijis jāstrādā. Tas nozīmē, ka atvaļinājuma laikā netiek apmaksātas ne svētku dienas, ne brīvdienas. Konkrētajā situācijā atvaļinājuma laikā tiks apmaksātas 16 dienas.