Būves īpašniekam ir pienākums uzturēt kārtībā lietoto zemi

J
jautā:
12. aprīlī, 2024
Līva

Labdien! Man pieder dzīvoklis ēkā, kura atrodas uz trešās personas zemes. Par zemes lietošanu tiek maksāta īres maksa. Kuram būtu jānodrošina zemesgabala apsaimniekošana (teritorijas apkopšana, labiekārtošana, bīstamību novēršana)?

A
atbild:
16. aprīlī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2022. gada 1. janvāra piespiedu dalītā īpašuma situācijās nomas attiecības aizstāj likumiskās zemes lietošanas tiesības. Par citai personai piederošas zemes lietošanu dalītā īpašuma situācijā ir jāmaksā 4% no zemes kadastrālās vērtības. To paredz grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”.

Likuma 40. pantā likumiskajās zemes lietošanas tiesībās būves īpašniekam ir noteikts pienākums: rūpēties par lietošanā esošo zemi kā krietnam un rūpīgam saimniekam un atbildēt par šīs zemes uzturēšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām.