Vai var atmest īpašumu

J
jautā:
02. aprīlī, 2024
Edgars

Labdien! Daudzdzīvokļu mājā, kurā es dzīvoju, notika ugunsgrēks, līdz ar to māja ir neapdzīvojama. Summas, kas vajadzīgas mājas renovācijai vai nojaukšanai, ir pārāk lielas, kā arī draud nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšana. Vai ir iespējams atmest īpašumu? Cik ilgā laikā tas tiek pārrakstīts valstij? Vai ir iespējama īpašuma atdošana pašvaldībai?

A
atbild:
04. aprīlī, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 1032. pants nosaka: ar īpašnieka gribu viņa īpašuma tiesība uz kādu lietu izbeidzas, kad viņš lietu atmet, nenododams citam, kā arī kad viņš īpašuma tiesību uz to atdod citam.

Ar jautājumu par to, vai ir iespējams atmest īpašumu, jums ar visiem dokumentiem jāvēršas pie notāra, kurš paskaidros, vai tas ir iespējams.

Ja lietu atmet, nenododot citiem, tad Civillikuma 930. pants paredz, ka nekustamas bezīpašnieka lietas pieder valstij. Īpašums uz valsts vārda tiek ierakstīts zemesgrāmatā, un tiek rīkota izsole, līdzīgi kā gadījumos, kad tiek atsavināta bezmantinieka manta.

Civillikuma 930. pants arī paredz, ka noteiktos gadījumos nekustamas bezīpašnieka lietas piekrīt pašvaldībai.

Vairāk par īpašuma atmešanu varat lasīt LV portāla publikācijā “Īpašuma atmešanas tiesiskais regulējums – ļoti šaurs”