BKA laikā darba algu nemaksā – VSAA maksā vecāku pabalstu

J
jautā:
03. janvārī, 2024
K

Labdien! Vai bērna kopšanas atvaļinājuma laikā saglabājas darba alga? Vai arī paliek tikai bērna kopšanas pabalsts? Paldies!

A
atbild:
05. janvārī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 156. pants paredz, ka bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA) piešķir darbiniekam uz viņa iesnieguma pamata sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Tātad BKA var izmantot gan bērna māte, gan tēvs. BKA piešķir darba devējs uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. To var izmantot arī pa daļām.

Savukārt BKA apmaksā valsts (VSAA personā) vecāku pabalstu vienam no bērna vecākiem, ja viņi ir nodarbināti, kā arī, ņemot vērā veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Parasti vecāki izvēlas vecāku pabalsta saņēmēju, ņemot vērā faktu, kam ir lielāka darba alga. Vecāku pabalsts ir jāpieprasa VSAA.

Tādējādi BKA laikā darba algu darba devējs nemaksā, jo darbinieks atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Turpretī bērna kopšanas pabalsts ir valsts pabalsts, ko VSAA ik mēnesi maksā vienam no bērna vecākiem, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu faktiski kopj un audzina bērnu līdz divu gadu vecumam, neatkarīgi no nodarbinātības fakta.

Vairāk informācijas par valsts pabalstiem bērnu vecākiem pieejams VSAA tīmekļvietnē.