TĒMA: Veselība

Vai ir atļauts importēt “Piper methysticum”

J
jautā:
22. decembrī, 2023
Deniss

Labdien! Vai Latvijā ir atļauts importēt Piper methysticum personīgai izmantošanai?

A
atbild:
10. janvārī, 2024
Pārtikas un veterinārais dienests
Kristīna Romanova, Robežkontroles departamenta direktores vietniece

2020. gadā Eiropas Komisijā ir iesniegts pieteikums tradicionālajai pārtikai no trešajām valstīm, tostarp par Piper methysticum jeb sasmalcinātu sausu sakni (Ground dried root of Piper methysticum). Tomēr pagaidām tas ir izvērtēšanā un atļauja nav izsniegta. Līdz ar to šī sastāvdaļa ir uzskatāma par neatļautu jauno pārtiku.

Atsevišķās dalībvalstīs augs ir iekļauts aizliegto augu sarakstos, piemēram, Vācijā un Beļģijā. Vairāk informācijas pieejams šeit.

Ir pieejama papildu informācija par auga izraisītajām blakusparādībām, proti, iespējamajiem aknu bojājumiem, tā kancerogenitāti. Tas ir minēts Eiropas Zāļu aģentūras ziņojumā šeit.

Komerciālos nolūkos (kā pārtiku) to nav atļauts ievest.

Ja tas tiktu ievests kā augu pavairojamais materiāls (sēklas sējai, stādi), tad būtu nepieciešams fitosanitārais sertifikāts, kuru izsniedz nosūtītājvalsts nacionālais augu aizsardzības dienests.

Jāpiebilst, ka Pārtikas un veterinārais dienests uz robežas kontrolē preces, kas tiek ievestas komerciālos nolūkos. Privātpersonu kontroli uz robežas veic muita.