TĒMA: Kultūra

Vai uzlīmes ir autortiesību objekts

J
jautā:
03. jūlijā, 2023
Kristīne

Labdien! Vēlos atvērt bērnu rotaļu telpu, kas būtu publiski pieejama. Vai drīkstu izmantot uzlīmes ar populāru animācijas filmu tēliem? Vai tam ir nepieciešams saskaņojums?

A
atbild:
01. augustā, 2023
Olga Lauva
juriste

Autordarbu veidi (autortiesību objekti) ir uzskaitīti Autortiesību likuma 4. pantā, un tie ir:

  • literārie darbi (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi);
  • dramatiskie un muzikāli dramatiskie darbi, scenāriji, audiovizuālu darbu literārie projekti;
  • horeogrāfiskie darbi un pantomīmas;
  • muzikālie darbi ar tekstu vai bez tā;
  • audiovizuālie darbi;
  • zīmējumi, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbi, un citi mākslas darbi;
  • lietišķās mākslas darbi, dekorācijas un scenogrāfijas darbi;
  • dizaina darbi;
  • fotogrāfiskie darbi un darbi, kas izpildīti fotogrāfijai līdzīgā veidā;
  • un citi likumā uzskaitītie autoru darbi.

Autortiesību likuma 8. pants paredz, ka persona, kuras vārds vai vispāratzīts pseidonīms ir norādīts uz publiskota vai publicēta darba vai reproducēta darba, uzskatāma par darba autoru, ja nav pierādīts pretējais.

Ja darbs ir publiskots vai publicēts, nenorādot autoru, autora vārdā un interesēs darbojas redaktors, bet, ja arī redaktors nav norādīts, – izdevējs vai autora pilnvarota persona. Šis nosacījums ir spēkā līdz brīdim, kad darba autors atklāj savu personību un piesaka autorību.

Ja uzlīmes ir iegādātas veikalā, speciāls saskaņojums vai atļauja darba izmantošanai nav nepieciešama.