TĒMA: Mājoklis

Maksājumi par balkoniem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. novembrī, 2022
Tatjana

Vai dzīvokļu īpašnieku biedrībai ir tiesības veikt papildu uzkrājumus balkona remontdarbiem bez tāmes, atsevišķi par katru balkonu? Sākot ar 2021. gada jūniju, ikmēneša rēķinā par komunālajiem pakalpojumiem biedri maksā vēl papildu 20 eiro (rēķina pozīcija “uzkrājums balkonu remontdarbiem”), taču nekas nav izremontēts. Tāmes netika izsniegtas, kā arī netika paziņots plānotais projekta beigu datums. Tika minēts, ka remonta summa būs no 700 00 līdz 1500 00 eiro, ņemot vērā katra balkona stāvokli. 2022. gada 15. novembrī saņēmu brīdinājuma vēstuli ar biedrības valdes locekļu parakstiem par parāda atmaksu (parāds 260 eiro) līdz 2022. gada 25. novembrim. Ja parāda summa netiks samaksāta, to piedzīs tiesas ceļā. Pamatojoties uz iepriekš norādīto, ir trīs jautājumi:

  1. Vai biedriem bija jāiesniedz tāmes atsevišķi par katru balkonu?
  2. Vai ir jābūt projektam ar plānoto remontdarbu sākuma un beigu datumu?
  3. Vai biedrības valde var likumīgi piedzīt parādu tiesas ceļā par balkona remontu bez biedru sapulces lēmuma?
A
atbild:
16. novembrī, 2022
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Dzīvokļa īpašuma likuma 4. pants nosaka, ka balkoni ir mājas kopīpašuma daļa. Līdz ar to pārvaldniekam ir pamatota prasība no visiem prasīt veikt maksājumus to remontam. Par prasījuma pamatu ir atbilstoši normatīvajiem aktiem vai biedrības statūtiem pieņemts dzīvokļu īpašnieku kopības vai biedrības biedru/valdes lēmums. Bieži katra atsevišķa balkonu remonta darbu apjomu var noteikt tikai remonta procesā. Darbu izpildes laiks ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tai skaitā piekļuves nodrošināšanas, ko ir grūti iepriekš paredzēt. Konkrētajā gadījumā, kādi dokumenti bija vai nebija nepieciešami, izvērtēs tiesa.