TĒMA: Mājoklis

Vai, atkārtoti pretendējot uz mājokļu garantijas programmu, var saņemt valsts nodevu 0,5% apmērā

J
jautā:
14. jūlijā, 2020
Daiga

Iepazinos ar vispārējo skaidrojumu par grozījumiem likumā attiecībā uz valsts garantiju mājokļa iegādei, tomēr atbildi uz man interesējošo jautājumu skaidrojumā neatradu. Man interesē, vai, atkārtoti pretendējot uz “Altum” mājokļu garantijas programmu, var pretendēt uz valsts nodevu īpašumtiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā 0,5% apmērā? Vai arī šajā gadījumā nodeva par nostiprināšanu tiek piemērota parastā 2% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības? 27.10.2009. MK noteikumu Nr. 1050 7.1. punkts  noteic, ka personai, kas nekustamo īpašumu iegūst, izmantojot normatīvajos aktos noteikto valsts sniegto palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, valsts nodevu par īpašuma tiesību uz "pirmo" nekustamo īpašumu nostiprināšanu zemesgrāmatā šo noteikumu 5.1. apakšpunktā minētajos gadījumos nosaka šādā apmērā: 7.1.1. 0,5% no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), ja nekustamā īpašuma vērtība nepārsniedz 100 000 eiro. Savukārt MK noteikumu 7.1. punktā norādīts, ka minēto valsts nodevas likmi piemēro, ja normatīvajos aktos noteiktā valsts palīdzība dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai tiek sniegta personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens bērns. Šādā gadījumā nostiprinājuma lūgumam pievieno apliecinājumu, ko izsniegusi institūcija, kura administrē un izsniedz garantiju un kurā apliecināts, ka normatīvajos aktos noteiktā valsts palīdzība dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai tiek sniegta personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens bērns. Atbilstu prasībām, lai “Altum” sniegto mājokļu garantiju varētu saņemt atkārtoti, t.i., iepriekšējā garantija piešķirta vismaz pirms 3 gadiem, tās saistības ir izbeigušās, un ir palielinājies bērnu skaits. (Pirmajā reizē kredītu mājokļa iegādei ņēma tikai vīrs, tas tika piešķirts pirms 4 gadiem, nebijām precējušies un bija 1 bērns. Tagad vēlamies solidāri aizņemties, pirmais mājokļa kredīts, kuram tika izmantota programma, ir dzēsts (īpašums pārdots un vairs nav nostiprinātas īpašumtiesības uz to) un ģimenē ir par vienu bērnu vairāk. Man neskaidrības rada tieši 27.10.2009. MK noteikumu Nr.1050 7.1. punktā ietvertais vārdu savienojums "pirmais mājoklis" – ja varu pretendēt uz atkārtotu “Altum” garantiju, vai varu arī saņemt atlaidi valsts nodevai īpašumtiesību nostiprināšanai, lai tā būtu 0,5% apmērā? Vismaz noteikumi prasa tikai no “Altum” iestādes izsniegtu apliecinājumu, ka valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei sniedz personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens bērns.

A
atbild:
16. jūlijā, 2020
AS "Attīstības finanšu institūcija Altum"
Sandra Eglīte, sabiedrisko attiecību speciāliste

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā” atlaidi valsts nodevai var izmantot tikai vienu reizi. To regulē MK noteikumu Nr. 1250 7.1. punktā atrunātais. Līdz ar to atkārtotas garantijas gadījumā uz valsts nodevu īpašumtiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā 0,5% apmērā klients pretendēt nevar.