E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5668
Lasīšanai: 2 minūtes

Ja uz zemes atrodas mazēka un zemi grib pārdot

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. novembrī, 2014
Inta S.

Labdien! Zeme zemesgrāmatā ir reģistrēta uz privātpersonu. Uz zemes atrodas citai privātpersonai piederoša mazbūve, ko nevar reģistrēt zemesgrāmatā. Tāpēc mazbūve ir reģistrēta tikai VZD un ir iezīmēta zemes robežu plānā. Zemi gribu pārdot. Kam man jāpiedāvā pirmpirkuma tiesības - privātpersonai, kam pieder zemesgrāmatā nereģistrētā mazbūve (personas datus uzzināju VZD) vai pašvaldībai? Un gadījumā, ja jāpiedāvā privātpersonai un viņa atsakās vai ignorē, tad jāpiedāvā pašvaldībai? Ja pa taisno pārdodu savam pircējam 2 daļās (vispirms pusi un pēc kāda laika otru pusi), vai kādam būs izpirkuma tiesības? Jau iepriekš paldies.

A
atbild:
09. decembrī, 2014
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Latvijas tiesību aktos netiek lietots jēdziens „mazbūve”, bet ir jēdziens „mazēka”. MK noteikumos Nr.500 „Vispārīgie būvnoteikumi” mazēka skaidrota kā „vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m2”.

Likuma „Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14.pantā ir noteikts, ka "Ja ēkas (būves) vai augļu dārzs (koki) ir patstāvīgs īpašuma objekts, tā pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir zemes īpašniekam. Tādas pašas pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir ēku (būvju) vai augļu dārza (koku) īpašniekam, ja atsavina zemes gabalu”.

Likuma „Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19.panta pirmajā daļā teikts – Zemesgrāmatā kā patstāvīgi īpašuma objekti mazēkas nav ierakstāmas, tāpēc pirmpirkuma tiesības mazēkas īpašniekam nav jāpiedāvā.

Šajā gadījumā pirmpirkuma tiesības būs pašvaldībai, bet tas būs tikai tajā gadījumā, ja īpašumu pārdos visu vienā piegājienā. Ja pārdos pa daļām, tad pirmpirkuma tiesības pašvaldībai nebūs jāpiedāvā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas