Pārdevējam pirmpirkuma tiesības jāpiedāvā

J
jautā:
26. februārī, 2014
Valija Bādere

1990.gadā nopirku lauku māju, tikai tagad kārtoju zemesgrāmatu. Zeme zem mājas un ap māju ir pašvaldības īpašums. 2007.gadā tika noslēgts nomas līgums uz 5 gadiem, zeme 2,5 ha nomā. Tagad pašvaldība veiks izsoli un līgumu neslēdz, man paskaidrojo, ka man nav pirmpirkuma tiesības. Lūdzu palīdziet ar padomu! Paldies.

A
atbild:
28. februārī, 2014
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Likuma "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību" 14.panta otrajā daļā ir noteikts, ka "ja ēkas (būves) ... ir pastāvīgs īpašuma objekts, tā pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir zemes īpašniekam. Tādas pašas pirmpirkuma vai izpirkuma tiesības ir ēku (būvju) ... īpašniekam, ja atsavina zemes gabalu".

No tā izriet, ka konkrētās lauku mājas īpašniekam uz zemes gabalu, uz kura atrodas viņa māja, ir pirmpirkuma tiesības.

Problēma varētu būt saistīta ar to, ka ēkas vēl nav reģistrētas ZG un iespējamie pircēji nevar zināt ēku īpašniekus.

Bet pirmpirkuma tiesību piedāvāšana ir pārdevēja (pašvaldības) pienākums, nevis pircēja pienākums. Turklāt pašvaldības rīcībā ir informācija, ka uz zemes gabala atrodas lauku māja, un tāpēc pašvaldībai nav īsti pamata atrunāties, ka ēkas īpašniekam pirmpirkuma tiesību nav.

Jums pirmām kārtām būtu nekavējoties jānostiprina zemesgrāmatā savas īpašumtiesības. Un jādara tas zināms pašvaldībai pirms izsoles.