viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 12410
Pašvaldības: Mājoklis

Par apsaimniekotāja rīcības likumību, nosakot pakalpojuma maksu (1)
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Jānis | 20.07.2017

Labdien! Es dzīvoju daudzstāvu namā, kur lielākā daļa īpašuma pieder vienai personai. Vēl tikai kādi 5 dzīvokļi ir laika gaitā nopirkti no šīs personas. Apsaimniekošanas maksu visu laiku daži maksāja šai privātpersonai, citi maksāja viņas mātei – kā nu bija "noslēgts" līgums. Kad mainījās likums un bija nepieciešams aplikt apsaimniekošanas maksu ar PVN, šī konkrētā nama lielākās daļas dzīvokļu īpašniece nodibināja savu SIA (bez nekādas kopsapulces, kas principā nekad nav notikusi un nekad nav sasaukta, lai gan šajā namā nopirku dzīvokli jau vairāk nekā pirms 9 gadiem), kas arī it kā veic apsaimniekošanu. Sakarā ar šo pāreju uz SIA kā apsaimniekotāju "lielsaimniece" arī pacēla apsaimniekošanas cenas gandrīz divreiz. Vai tā vispār darīt ir likumīgi? Viņa atnāca pie manis ar līgumu, ko atteicos parakstīt, jo summa šķiet neadekvāta. Prasīju, lai uzrāda naudas plūsmu un kur tā aiziet, uz ko es saņēmu atbildi – nelien manā makā un manā kabatā! Pēc kāda laika viņa atsūtīja uz lapiņas sarakstītus kvartāla izdevumus, kur iekļāva arī savu nekustamā īpašuma nodokli (kāpēc man būtu jāmaksā viņas nekustamā īpašuma nodoklis?) Vai tas ir likumīgi? Reāli izskatās, ka viņa apsaimniekošanas maksu pieprasa tikai no šiem pārdotajiem 5 dzīvokļu īpašniekiem, bet no savā pārvaldījumā esošajiem dzīvokļiem neko nemaksā šim dibinātajam SIA. Vai tas ir likumīgi? Visiem taču būtu jāmaksā vienādi. Viņa savos dzīvokļos ir ielaidusi dzīvot radus un draugus, kas apsaimniekošanas maksu nemaksā. Un tagad vēl tiek pieprasīts veidot uzkrājumu, lai gan nav nekāda plāna un informācijas, kur un kam tas tiks izmantots. Galvenais jautājums – ko man darīt šajā situācijā? Es esmu izrēķinājis no viņas izdevumiem atbilstoši savām domājamajām daļām konkrētu kvadrātmetra maksu, klāt pielicis komunālos (atkritumi, lietus ūdens, elektrība koplietošanas telpās) un šo summu maksāju. Bet "lielsaimniece" man draud un pieprasa maksāt vairāk. Kā man rīkoties? Vai viņa kopumā ir darbojusies likumīgi gan nomainot apsaimniekotāju, gan izdomājot apsaimniekošanas maksu, gan pieprasot to maksāt tikai no jaunajiem dzīvokļu īpašniekiem (pati neko nemaksājot)? Paldies jau iepriekš par atbildi!

Atbilde sniegta: 19.09.2017.
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Dzīvojamās mājās, kuras nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, rīcība ar kopīpašumu (t.sk. īpašuma apsaimniekošana) notiek līdzīpašniekiem vienojoties, ievērojot Civillikuma 1067.–1075.pantā noteikto. Iespējams, ka starp kopīpašniekiem ir noslēgts līgums, kas nosaka kārtību, kādā kopīpašnieki apsaimnieko īpašumu, tad jāizvērtē kopīpašnieku rīcības atbilstība šim līgumam un citu kopīpašnieku tiesību aizskāruma gadījumā jāvēršas tiesā, lai atrisinātu radušos strīdu.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Pievienot komentāru / Lasīt komentārus (1)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 1
 

Liene
Iesaka:  +0  -0

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums 13.pants. Dzīvojamās mājas pārvaldītāja profesionālā kvalifikācija (1) Persona ir tiesīga veikt pārvaldīšanas uzdevumu daudzdzīvokļu mājā, ja tā ieguvusi dzīvojamo māju pārvaldīšanai nepieciešamo profesionālo izglītību un vismaz ceturto profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošu dokumentu, izņemot šajā pantā noteiktos gadījumus. Ja pārvaldnieks ir juridiskā persona, dzīvojamo māju pārvaldīšanai nepieciešamo profesionālo izglītību un vismaz ceturto profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošs dokuments nepieciešams tam juridiskās personas darbiniekam, kurš veic pārvaldīšanas līgumā uzdoto pārvaldīšanas uzdevumu attiecīgajā mājā. (2) Ja daudzdzīvokļu mājas kopējā platība pārsniedz 1500 kvadrātmetrus, dzīvojamās mājas pārvaldīšanai nepieciešamo profesionālo izglītību un vismaz trešo profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošs dokuments nepieciešams: 1) īpašniekam, kurš pats pārvalda sev piederošu dzīvojamo māju; 2) īpašniekam, kuru pilnvarojuši veikt pārvaldīšanas darbības citi dzīvojamās mājas īpašnieki uz Civillikumā noteiktajā kārtībā savstarpēji noslēgta līguma pamata; 3) īpašnieku veidotas dzīvojamās mājas pārvaldīšanas sabiedrības vai biedrības darbiniekam, kā arī pārvaldīšanas sabiedrības vai biedrības biedram, kurš veic attiecīgo pārvaldīšanas darbību un pats ir dzīvojamās mājas īpašnieks. (3) Ja šā panta otrajā daļā minētajos gadījumos dzīvojamās mājas īpašnieks ir juridiskā persona, šādas mājas pārvaldīšanai nepieciešamo profesionālo izglītību un vismaz trešo profesionālās kvalifikācijas līmeni apliecinošs dokuments vajadzīgs tam juridiskās personas darbiniekam, kurš veic pārvaldīšanas uzdevumu. (4) Profesionālo kvalifikāciju apliecinošs dokuments nav nepieciešams viendzīvokļa mājas pārvaldītājam, kā arī gadījumos, kad daudzdzīvokļu mājas kopējā platība ir mazāka par 1500 kvadrātmetriem un to pārvalda: 1) pats dzīvojamās mājas īpašnieks; 2) dzīvojamās mājas īpašnieks, kuru pilnvarojuši veikt pārvaldīšanas darbības citi dzīvojamās mājas īpašnieki uz Civillikumā noteiktajā kārtībā savstarpēji noslēgta līguma pamata; 3) dzīvojamās mājas īpašnieku veidota dzīvojamās mājas pārvaldīšanas sabiedrība vai biedrība. (5) Persona, kura līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai uzkrājusi praktiskā darba pieredzi dzīvojamo māju pārvaldīšanā, ir tiesīga veikt pārvaldīšanas uzdevumu daudzdzīvokļu mājā, ja šajā likumā noteiktajā termiņā ir atzīta tās profesionālā kompetence dzīvojamo māju pārvaldīšanas jomā un tā ir saņēmusi trešā līmeņa profesionālo kvalifikāciju apliecinošu dokumentu. (Ar grozījumiem, kas izdarīti ar Satversmes tiesas 18.02.2010. spriedumu, 12.07.2010. un 19.12.2013. likumu, kas stājas spēkā 15.01.2014.)

19.09.2017 20:43:46

 
1 Kopā: 1
 
E-konsultācijas (13082)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (185)Drošība (591)Ekonomika (1185)Finanses (1669)
 
Izglītība (441)Kultūra (68)Labklājība (4242)Pašvaldības (1242)
 
Politika (46)Satiksme (490)Tieslietas (4918)Veselība (354)
 
Vide (206)Eiropas Savienība (97)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti