Par pabalsta izmaksu pašam bērnam var lemt bāriņtiesa

J
jautā:
10. septembrī, 2014
Inita

Vai un kādos gadījumos bērns, sasniedzot 15 gadu vecumu, ir tiesīgs (var) pats saņemt ģimenes valsts pabalstu?

A
atbild:
18. septembrī, 2014
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ģimenes valsts pabalstu (pašreiz tas ir 11,38 eiro apmērā par katru bērnu) vispārējā gadījumā pašam bērnam nepiešķir. Pabalstu piešķir par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 15 gadu vecumam. Ja bērns pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas turpina mācīties vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nesaņem stipendiju, tad pabalstu turpina maksāt līdz 19 gadu vecumam (ja jaunietis/te nav stājies laulībā).

Ģimenes valsts pabalstu piešķir:

  • vienam no bērna vecākiem;
  • aizbildnim vai adoptētājam;
  • faktiskajam bērna audzinātājam (tai skaitā audžuģimenei), kurš noteikts ar bāriņtiesas lēmumu;
  • pašam bērnam pēc 18 gadu vecuma, ja pirms tam viņš bijis aizbildniecībā.

Šo pabalstu piešķir saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 6.pantu un MK 2009.gada 22.decembra noteikumiem Nr.1517 „Noteikumi par ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību”.

Likuma 16.pantā (Valsts sociālo pabalstu piešķiršana) gan ir paredzēta iespēja: ja tas nepieciešams bērna personisko interešu aizstāvībai, ar bāriņtiesas īpašu lēmumu valsts sociālo pabalstu var piešķirt pašam bērnam, ja viņš sasniedzis 15 gadu vecumu.

Savukārt Bāriņtiesu likums paredz, ka bāriņtiesa bērna personisko interešu aizstāvībai lemj par valsts sociālo pabalstu izmaksu pārtraukšanu personai, kura faktiski bērnu neaudzina, un izmaksāšanu pašam bērnam, ja viņš sasniedzis 15 gadu vecumu.