Vai pēc paternitātes pabalsta var saņemt vecāku pabalstu

J
jautā:
14. aprīlī, 2024
Melānija

Vai pēc paternitātes pabalsta tēvs var ņemt vecāku pabalstu?

A
atbild:
19. aprīlī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna tēvs paternitātes pabalstu var saņemt jebkurā laikā no bērna piedzimšanas dienas līdz bērna sešu mēnešu vecumam.

Saskaņā ar Darba likuma 156. panta pirmo daļu ikvienam darbiniekam ir tiesības uz pusotru gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu. Līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu, Darba likumā paredzēto bērna kopšanas atvaļinājumu savā darbavietā var izmantot abi vecāki  gan vienlaikus, gan atšķirīgos periodos.

Savukārt vecāku pabalstu var saņemt viens no vecākiem. Un bērna tēvam uz to ir tādas pašas tiesības kā bērna mātei.

Vecāki var izvēlēties kopējo pabalsta saņemšanas periodu – 19 vai 13 mēnešus.

Vecāku pabalstu veido:

  • pamatdaļa (15 vai 9 mēneši), kuru var saņemt viens no vecākiem;
  • nenododamā daļa – pa diviem mēnešiem katram vecākam.

Vecāku pabalsta pamatdaļas periodā tiek ietverts arī maternitātes pabalsta izmaksas periods.

Vecāki pabalsta pamatdaļas saņemšanas laikā var savstarpēji mainīties kā pabalsta saņēmēji, taču nevar mainīt sākumā izvēlēto kopējo vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu (19 mēneši vai 13 mēneši).

Vecāku pabalsta nenododamo daļu var izvēlēties saņemt līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Katram vecākam ir sava pabalsta nenododamā daļa, un to nevar izmantot otrs vecāks. Vienlaikus nevar saņemt paternitātes pabalstu un vecāku pabalsta nenododamo daļu, jo vienlaicīgi divos dažādos atvaļinājumos atrasties nevar.

Individuālā situācijā par pabalstiem varat uzzināt, sazinoties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.