Iemesli uzvārda maiņai

J
jautā:
15. janvārī, 2014
Juris

Labdien! Ar sievu pie notāra izšķīrām laulību. Taču faktiski turpinām dzīvot civillaulībā. Pie šķiršanās izdarījām kļūdainu lēmumu, un sieva nomainīja uzvārdu uz savu meitas uzvārdu. Šobrīd abi vēlamies, lai sievai būtu laulības laikā iegūtais mans uzvārds, jo tas palīdz integrēties ģimenē un ir tāds pats kā bērniem, taču īsti nav skaidrs, vai likums šādu uzvārda maiņu paredz un vai tā maz ir iespējama?

A
atbild:
15. janvārī, 2014
Laura Platace
LV portāls

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2.panta pirmā daļa paredz, ka vārdu vai uzvārdu var mainīt persona, ja pastāv kāds no šajā pantā minētajiem iemesliem:

  1. vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  2. persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu;
  3. persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  4. persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  5. persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
  6. personai mainīts dzimums;
  7. viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

Šajā pantā uzskaitītie iemesli ietver normu, kas atļauj iegūt laulātā uzvārdu, ja tiek slēgta laulība, bet ne citādāk. Tas nozīmē, ka sievai nav tiesiska pamata (jo laulība ir šķirta) mainīt savu uzvārdu uz bijušā vīra uzvārdu.