Ja maternitātes pabalstu aprēķina pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
29. novembrī, 2013
Mārtiņš Koks

Sveicināti, Vēršos pie Jums ar jautājumu. Sieva ir darba attiecībās ar darba devēju. Līdz 2013.gada augustam bija bērna kopšanas atvaļinājumā. Sāka strādāt no augusta, uz pusslodzi, līdz 15.novembrim, jo 7.mēnesī ar nākamo bērnu. Pirms iepriekšējā dekrēta darba attiecības ar vidējo algu 280 Ls netto. Tagad, ņemot vērā to, ka mana sieva nostrādāja 3 mēnešus, maternitātes pabalstu aprēķina pēc 1 mēneša, kur viņa saņēma 54 Ls. Līdz ar to maternitātes pabalsts ir 125 Ls. Kāpēc netiek ņemts vērā iepriekš nostrādātās vidējās algas apmērs? Kur ir loģika, balstoties uz 1 mēneša algu, aprēķināt maternitātes pabalstu. Esam tiešām vīlušies, jo iepriekšējā pieredze lika domāt, ka tiek aprēķināts laiks, kad tiek strādāts pēc pilna gada!

A
atbild:
16. decembrī, 2013
Edīte Brikmane
LV portāls

Diemžēl šādā gadījumā, kad pirms došanās grūtniecības atvaļinājumā ar otru bērniņu darba devēja piešķirtais bērna kopšanas atvaļinājuma periods par pirmo bērnu ir beidzies un sieviete ir atsākusi strādāt, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai par gaidāmo mazuli aprēķina no ienākumiem, kuri noteiktajā 12 mēnešu periodā ir gūti, atsākot strādāt pēc bērna kopšanas atvaļinājuma.

Likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31.panta 1.daļa paredz, ka vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka no apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāros mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums. Šī likuma 31.panta 7.daļa noteic, ka vidējās iemaksu algas noteikšanas 12 mēnešu periodā neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma dienas, pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu dienas.

Lai varētu labāk izskaidrot radušos situāciju, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības nodaļas ekspertes Aiva Zīrāka un Solvita Sukure sniedz vairākus ilustratīvus piemērus.

1.situācija

Grūtniecības atvaļinājums sākas 2013.gada novembrī. Nosaka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina 12 mēnešu periodu un tas ir 01.09.2012. – 31.08.2013. Topošā māmiņa 11 mēnešus no attiecīgā perioda, ir bijusi bērna kopšanas atvaļinājumā, bet vienu mēnesi strādājusi algotu darbu ar reģistrēto iemaksu algu – 54 Ls. Tātad attiecīgajā periodā ņem vērā šādus ienākumus:

  • 01.09.2012.-31.07.2013. (11 mēneši). Persona atradās bērna kopšanas atvaļinājumā. Šo periodu izslēdz no aprēķina (To noteic likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31.panta 7.daļa.)
  • 01.08.2013.-31.08.2013. (1 mēnesis - 31 diena). Reģistrēta iemaksu alga Ls 54. Ņem vērā aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu.

Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķins: 54 / 31= 1,7419 Ls vienā kalendāra dienā.

Maternitātes pabalstu aprēķina un izmaksā 80% apmērā no personas dienas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas: 1.7419 x 80% = 1.3935 Ls vienā kalendāra dienā.

2.situācija

Grūtniecības atvaļinājums sākas 2013.gada novembrī. Nosaka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina 12 mēnešu periodu un tas ir: 01.09.2012. – 31.08.2013. Topošā māmiņa 10 mēnešus no attiecīgā perioda ir bijusi bērna kopšanas atvaļinājumā, bet divus mēnešus strādājusi algotu darbu ar reģistrēto iemaksu algu – 54 Ls mēnesī. Attiecīgajā periodā ņem vērā šādus ienākumus:

  • 01.09.2012.-31.06.2013. (10 mēneši). Persona atradās bērna kopšanas atvaļinājumā. Šo periodu izslēdz no aprēķina.
  • 01.07.2013.-31.07.2013. (31 diena). Reģistrēta iemaksu alga Ls 54. Ņem vērā aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu.
  • 01.08.2013.-31.08.2013. (31 diena). Reģistrēta iemaksu alga Ls 54. Ņem vērā aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu.

Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķins: Ls 54+54 / 62 dienas= 1,7419 Ls vienā kalendāra dienā.

Pabalstu aprēķina un izmaksā 80% apmērā no personas dienas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas: 1.7419 x 80% = 1.3935 Ls vienā kalendāra dienā.

3.situācija

Grūtniecības atvaļinājums sākas 2013.gada novembrī. Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina 12 mēnešu periods ir: 01.09.2012. – 31.08.2013. Topošā māmiņa visu periodu atradās bērna kopšanas atvaļinājumā.

Šādā situācijā tiek ņemta vērā iepriekšējā vidējā apdrošināšanas alga. To paredz likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31.panta 2.daļas 2.punkts, kurā ir teikts, ja paredzētajā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā (proti, 01.09.2012. – 31.08.2013.) apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi bērna kopšanas atvaļinājuma (kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, atvaļinājuma bērna tēvam vai pārejošas darba nespējas) dēļ, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 kalendāra mēnešiem, paredzot iespēju atkāpties 32 kalendāra mēnešu periodā līdz pirmajam  mēnesim, kurā ir iemaksu alga.

Vairumā gadījumu, kad nākamais mazulis tiek gaidīts laikā, kad par iepriekšējo bērniņu vēl turpinās bērna kopšanas atvaļinājums, t.i. gadījumos, kad bērniņi ir ar mazu vecuma starpību – vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta (arī vecāku pabalsta) apmēra noteikšanai aprēķina par iepriekšējo 12 mēnešu periodu pirms grūtniecības atvaļinājuma, kas bija piešķirts sakarā ar iepriekšējo mazuli.  Jūsu gadījumā sievai pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām bija ienākumi kā darba ņēmējai un tādējādi vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķināja, ņemot vērā to 12 mēnešu periodu, kurā bija šie ienākumi.

Vecāku pabalsts

VSAA ekspertes norāda, ka attiecībā uz vecāku pabalstu Ministru kabineta 1998.gada 28.jūlija noteikumu Nr.270 "Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība un valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība" 16.3 punkts paredz - ja, kopjot bērnu vecumā līdz 2 gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu līdz viena gada vecumam piešķir lielākajā apmērā, kāds bija aprēķināts par iepriekšējā bērna kopšanu vai kādu no jauna varētu aprēķināt.

Tātad šīs tiesību normas nosacījums tiks piemērots, ja gaidāmais mazulis piedzims, kamēr pirmais bērniņš vēl nebūs sasniedzis 2 gadu vecumu (datums, ar kuru tiks piešķirts vecāku pabalsts par jaundzimušo, šajā gadījumā, nav svarīgs).

Ja no jauna aprēķinātais vecāku pabalsts par jaundzimušo bērnu ir mazāks nekā par iepriekšējo bērnu, tad vecāku pabalstu piešķir tādā pašā apmērā kā par pirmā bērna kopšanu līdz viena gada vecumam. Respektīvi, lielākajā apmērā.