Jautājumi par ģimeni un bērniem darba intervijā nav pieļaujami

J
jautā:
09. aprīlī, 2024
Sandra

Labdien! Vai darba pārrunās darba devējs drīkst uzdot jautājumus par bērniem? Proti, ko es kā darbinieks darīšu, ja bērni saslims?

A
atbild:
15. aprīlī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba intervijas organizācija ir noteikta Darba likuma 36. pantā. Tās laikā darba devējam ir pienākums iepazīstināt pretendentu ar uzņēmumā spēkā esošo darba koplīgumu un darba kārtības noteikumiem, ciktāl tas attiecas uz paredzētā darba veikšanu, kā arī sniegt citu informāciju, kam ir būtiska nozīme darba līguma noslēgšanā. Pretendentam ir pienākums sniegt informāciju darba devējam par savu veselības stāvokli un profesionālo sagatavotību, ciktāl tai ir būtiska nozīme darba līguma noslēgšanā un paredzētā darba veikšanā.

Likums skaidri noteic, ka darba intervijā nav pieļaujami tādi darba devēja jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu vai nav saistīti ar pretendenta piemērotību šim darbam, kā arī jautājumi, kas ir tieši vai netieši diskriminējoši, it īpaši jautājumi par:

1) grūtniecību;

2) ģimenes vai laulības stāvokli;

3) iepriekšēju sodāmību, izņemot gadījumu, kad tam attiecībā uz veicamo darbu varētu būt būtiska nozīme;

4) reliģisko pārliecību vai piederību pie kādas reliģiskās konfesijas;

5) piederību pie kādas politiskās partijas, darbinieku arodbiedrības vai citas sabiedriskās organizācijas;

6) nacionālo vai etnisko izcelsmi.

Līdz ar to darba devējam nav tiesību uzdot jautājumu par bērniem, viņu veselības stāvokli un vecāka rīcību veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ.

Ja, dibinot darba tiesiskās attiecības, darba devējs ir pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu, tad pretendentam ir tiesības celt prasību tiesā triju mēnešu laikā no dienas, kad saņemts darba devēja atteikums nodibināt ar viņu darba tiesiskās attiecības.