Kur var pieprasīt dokumentus

J
jautā:
24. augustā, 2023
Jānis

Labdien! Uz zemes, kas pieder daudzdzīvokļu mājai Rīgā, atrodas ceļa servitūts, kas ir reģistrēts zemesgrāmatā. Pēc ierakstiem zemesgrāmatā nevar saprast, kam par labu tas ir noslēgts un kāds ir servitūta līgums. Kur var meklēt šādu informāciju, un kas šādos gadījumos maksā par ceļa remontiem, ja ceļu izmanto arī trešās personas?

A
atbild:
25. augustā, 2023

Spriežot pēc tā, ka nav norādīts ne līgums, ne arī kāda cita informācija par servitūtu, tad šis, visticamāk, nav servitūts Civillikuma izpratnē. Varētu būt, ka šāds apgrūtinājums ierakstīts, pamatojoties uz dokumentu, kurš ir bijis par pamatu nekustamā īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā (likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā” 11. pants).

Dokumentu var pieprasīt attiecīgajā tiesā. Šajā gadījumā tā būtu Rīga, Ieriķu iela 5. Bet, ja zemesgrāmatā nav norādīta izsmeļošāka informācija, tad visdrīzāk arī dokumentā tās nebūs. Tādā gadījumā varētu interesēties vai nu Valsts zemes dienestā, vai arī pašvaldībā.