Vai var mainīt uzvārdu, ja ārzemēs noslēgta viendzimuma laulība

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. augustā, 2022
Ričards

Labdien! Ja ārvalstīs (šajā gadījumā – Dānijā) ir noslēgta viendzimuma laulība, vai tas var būt pamats uzvārda maiņai uz laulātā uzvārdu? Paldies!

A
atbild:
31. augustā, 2022

Ja jūsu rīcībā ir kompetentas ārvalsts iestādes izdots dokuments, kas apliecina jūsu uzvārda maiņu, tad tas ir jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, lai aktualizētu ziņas par uzvārda maiņu un varētu noformēt jaunu personu apliecinošu dokumentu (netiek aktualizētas ziņas par laulību, ņemot vērā, ka šobrīd Latvijā viendzimuma laulība netiek atzīta; skat. Satversmes 110. pantu).

Iemesli, kuru dēļ iespējams mainīt uzvārdu (neskaitot Latvijā atzītas laulības noslēgšanu), ir noteikti Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. pantā, un tie ir:

  1. vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  2. persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  3. persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  4. persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  5. persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu;
  6. personai mainīts dzimums;
  7. viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu;

  8.       persona vēlas iegūt mātes vai tēva uzvārdu.