TĒMA: Ģimene

Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes

J
jautā:
12. maijā, 2013
Santa Grunte

Ja ir nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība, tad tādā gadījumā otram vecākam ir jāmaksā bērnam uzturlīdzekļi? Un kādos gadījumos vecāks ir atbrīvojams no uzturlīdzekļu maksāšanas?

A
atbild:
13. maijā, 2013
Zaida Kalniņa
LV portāls

Uzturēt bērnu samērā ar vecāku spējām un mantas stāvokli ir abu vecāku pienākums. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt.

Civillikuma 179.panta otrā daļa skaidri nosaka - pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.

Tas nozīmē, ka vecākam, kas nedzīvo kopā ar bērnu, ir jāpiedalās bērna uzturēšanā un audzināšanā, maksājot uzturlīdzekļus, kā arī realizējot saskarsmes tiesības. Strīdus par uzturlīdzekļiem izšķir tiesa.

Likums neparedz izņēmuma gadījumus, kad no uzturlīdzekļu samaksas kāds vecāks būtu atbrīvojams.