viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 

Par e-konsultācijām

LV portāls palīdz atrast atbildes uz šādiem jautājumiem: par valsts pakalpojumiem un tiesisko regulējumu Latvijā.

Noteikumi

Tēmu katalogs  

 
Nr. 4077
Izglītība: Pirmsskola
Pašvaldības

Pašvaldība lemj, vai tā līdzfinansē privātu aukli vai ne
 
 
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0
Jautā: Anžela Kučma | 31.03.2014

Labdien! Es vēlētos uzzināt, kāds kopējais atbalsts tiek paredzēts auklei no valsts un pašvaldības Rīgā, ja bērns netiek bērnudārzā? Visur ir sastopama informācija par to, ka valsts finansē 100 Ls un pašvaldība vēl 60 Ls (Rīgā). Savukārt, zvanot uz Rīgas pašvaldību, atbild, ka Rīgā dzīvojošiem pienākas tikai valsts atbalsts. Vai tā tiešām ir? Mārupes, Ķekavas un citas pašvaldības atbalsta auklītes, bet Rīga nē? Ļoti lūdzu palīdzēt man tikt skaidrībā šajā jautājumā!

Atbilde sniegta: 11.04.2014.
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, tā tas tiešām ir. Pašvaldība var izlemt, vai tā piešķir līdzfinansējumu auklei vai ne. Rīgas pašvaldība atsevišķu atbalstu auklītes algošanai bērniem nepiešķir, taču ir pašvaldības, kurās šāds atbalsts ir pieejams. Ir ļoti viegli apjukt, kad un ko finansē valsts un kas jāfinansē pašvaldībai. Tāpēc paskaidrojam sīkāk.

 Pašvaldības un valsts atbalstu privātai pirmsskolas izglītības iestādei vai bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējam (auklei), sākot ar 2014.gada 1.janvāri regulē divi atsevišķi Ministru kabineta (MK) noteikumi un saskaņā ar tiem pašvaldībai nav pienākums obligāti sniegt finansiālu atbalstu auklītei, ja netiek nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā.

 Tātad valsts atbalsta piešķiršanas un izmaksas kārtību privātai auklei, ja bērns ir reģistrēts bērnudārza rindā, bet deklarētās dzīvesvietas pašvaldība pirmsskolas izglītības pakalpojumu nodrošināt nevar, noteic MK noteikumi Nr.1462 „Kārtība, kādā tiek piešķirts un aprēķināts valsts atbalsts par bērnu no pusotra gada vecuma līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai, ja bērns saņem pakalpojumu pie privātā bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja”.

Valsts atbalsta apmērs par vienu bērnu tiek noteikts līdz 142 eiro mēnesī ar nosacījumu,  ka  valsts atbalsta un pašvaldības atbalsta kopējais apjoms nepārsniedz 228 eiro Rīgas plānošanas reģionā vai 185 eiro ārpus Rīgas plānošanas reģiona esošā privātā bērnudārzā. Taču būtiski atzīmēt, ka šo noteikumu 5.punktā ir rakstīts - pašvaldība atbilstoši budžeta iespējām var nodrošināt līdzfinansējumu bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējam (auklei). Tas nozīmē, ka pašvaldība var izlemt atbalstu privātai auklei sniegt, bet pašvaldībai tas nav obligāti jādara. 

Savukārt atbalsta nodrošināšanu privātam bērnudārzam, ja pašvaldība nevar nodrošināt ar vietu pašvaldības bērnudārzā, nosaka MK noteikumi Nr.1529  „Kārtība, kādā pašvaldība atbilstoši tās noteiktajām vidējām izmaksām sedz pirmsskolas izglītības programmas izmaksas privātajai izglītības iestādei”.

Šie noteikumi paredz: ja bērns ir reģistrējies bērnudārzu rindā, bet vietu pašvaldības bērnudārzā nodrošināt nav iespējams, pašvaldībai atbalsts privāta bērnudārza līdzfinansēšanai ir jānodrošina. Šo MK noteikumu 16.punkts paredz, ka papildus pašvaldības atbalstam 2014. un 2015.gadā tiek noteikts arī valsts atbalsts līdz 142 eiro mēnesī par vienu bērnu ar noteikumu, ka  valsts atbalsta un pašvaldības atbalsta kopējais apjoms nepārsniedz 228 eiro Rīgas plānošanas reģionā vai 185 eiro ārpus Rīgas plānošanas reģiona esošā privātā bērnudārzā. 

Līdz ar to katrai pašvaldībai, ja tā nespēj nodrošināt visiem pašvaldības teritorijā deklarētiem pirmsskolas vecuma bērniem vietu bērnudārzā, ir pienākums segt privāta bērnudārza izmaksas tādā apmērā, kādas ir attiecīgajā pašvaldībā noteiktās nepieciešamās vidējās izmaksas  vienam izglītojamam pirmsskolas izglītības iestādē. Savukārt pašvaldības ziņā ir izlemt, vai tā piešķir līdzīgu atbalstu arī privātas aukles līdzfinansēšanai vai nepiešķir.

 Kā jau tika minēts, Rīgas pašvaldībā papildus atbalstu aukles līdzfinansēšanai nepiešķir. Rīgas pašvaldība piešķir līdzfinansējumu tiem Rīgā deklarētajiem bērniem, kuri apmeklē privāto pirmsskolas izglītības iestādi, 132,33 eiro apmērā mēnesī.

Tātad, ja Jūsu bērns ir deklarēts Rīgas pašvaldībā, ir reģistrēts bērnudārzu rindā un bērnu uzraudzības pakalpojumu saņem pie uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrētas auklītes, tad Jūs varat pretendēt tikai uz valsts atbalstu 142 eiro mēnesī.E-konsultācijai ir informatīvs raksturs.
 
SAISTĪTIE RESURSI
PASTĀSTI CITIEM!
  Ieteikt:  +0
-0
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
Pievienot komentāru
 
E-konsultācijas (13274)

VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKĀS E-KONSULTĀCIJAS

REKLĀMA

NOZARU KATALOGS
ATVĒRT
Valsts pārvalde (188)Drošība (600)Ekonomika (1194)Finanses (1695)
 
Izglītība (449)Kultūra (68)Labklājība (4294)Pašvaldības (1270)
 
Politika (46)Satiksme (491)Tieslietas (4996)Veselība (361)
 
Vide (209)Eiropas Savienība (98)Ārlietas (5)
AIZVĒRT

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti